Finální údaje o německé průmyslové výrobě za květen velmi nepříjemně překvapily. Jak na m/m, tak na meziroční bázi došlo k poklesu, přestože trh (agentura BBG) čekal mírný růst. Negativní vyznění zveřejněných dat umocňuje dubnová revize, která výrazně zpomalila dříve udávaný růst.
Objem produkce (SA) v květnu m/m nečekaně poklesl o 1,3 %, trh přitom čekal 0,1procentní zlepšení. Za slabšími výsledky stojí návrat důležitého zpracovatelského segmentu do záporných čísel, nižší objem produkce hlásí také výroba mezistatků a nejhůře (-3,9 % m/m) v květnu dopadly kapitálové statky. Pokles alespoň částečně korigoval solidní růst produkce energií a lepší dynamiku výroby hlásí i spotřební zboží.
V meziročním srovnání došlo k úbytku produkce o 0,4 %, trh přitom čekal výrazný 1,5procentní růst. Také na y/y bázi je patrný propad kapitálových investic a nižší produkce zpracovatelského sektoru.
Květnová data zhoršila klouzavé průměry pro celkovou produkci i jednotlivé subkategorie průmyslové výroby. S výjimkou výroby energií (která se však v metodice eurostatu do průmyslové produkce nepočítá) a spotřebního zboží došlo k poklesu ve všech segmentech.
Údaje signalizují, že německá ekonomika ve druhém čtvrtletí ztratila na tempu po překvapivě silném začátku roku. Publikovaná průmyslová čísla jsou v m/m srovnání silně volatilní, v květnu pak negativně ovlivněná především nízkými kapitálovými investicemi. Jeden horší měsíc by však neměl (zatím) znamenat žádnou katastrofu, spíše jde o zpomalení silného růstu z úvodu roku (leden y/y +2,7 %, únor +2,0 %). Rizikem samozřejmě zůstává dopad brexitu na průmyslový segment a investice, první odhad dostaneme v podobě indexů PMI na konci měsíce.