Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brexit – pohled optimisty

Brexit – pohled optimisty

27.06.2016 17:45

Existuje jeden zajímavý názor týkající se problémů v manželství: Pokud takové problémy existují, mohou za ně vždy a bez výjimky obě strany. Tedy jak manželka, tak tchyně. Vztah Velké Británie se zbytkem EU byl už delší dobu také takovým problematickým manželstvím. Nejsem si moc jist, kdo je v tomto vztahu tou manželkou, ale tipnul bych si na EU (netuším, kdo je tou tchyní). A Británii je vlastně jednoduché si dnes představit v roli trochu lehkovážného manžela. Toho na jednu stranu trápil vztah se zdaleka ne dokonalou ženou. Na stranu druhou se, jak už to tak bývá, nechal zlákat nerealistickými sny o tom, že někde jinde mu bude automaticky lépe. A když sbalil kufry, došlo mu, o co vlastně jde a začal trochu otáčet.

Na té nejvyšší úrovni hodnotím Brexit pozitivně – pokud je skutečně vůlí Britů odejít, je pro obě strany lepší, aby se co nejspořádaněji a nejrychleji rozešly. Co k sobě nepatří, mělo by jít od sebe. K tomu není moc co dodat a tak se rychle přesuňme o úroveň níže. Jaký je nehorší scénář? Fantazii se zde meze nekladou a můžeme si hrát s řadou možných nákaz a dominových efektů jak v oblasti politiky, tak v oblasti ekonomiky. Brexit by v této temné budoucnosti hrál v podstatě roli spouštěče, který dá odvahu a argumenty těm, kteří chtějí nějakých důvodů jít stejnou cestou. O nákazách a panikách na trzích pak nemá cenu se rozepisovat. V těchto černých scénářích bude na ekonomické rovině vše zase hasit jen ECB a Němci jí za to budou ještě více kritizovat.

Zatímco špatné scénáře spojují slova jako „spouštěč, či domino“, ty dobré by mohl charakterizovat výraz „budíček“. Už nyní existují jasné známky toho, že Brexit se u řady Britů změnil na Bregret, tedy jakousi exitovou lítost. Nám ale jde zejména o to, jak budou reagovat „elity“ EU. A chleba se podle mne vůbec nebude lámat na jejich postoji k Brexitu samotnému, ale na tom, co Evropany pálí už pár měsíců, respektive let. Tedy zejména na ekonomické politice a na řešení uprchlické krize. Jinak řečeno, pokud začne EU plnit to, co od ní elektorát očekává, vše musí skončit dobře. Současné pnutí tak dopadne jako ona pověstná, ale těžko realizovatelná „nepromarněná krize“.

Krátkodobé nepříjemnosti

Krátkodobě nemá asi smysl o nějakých vyloženě pozitivních scénářích uvažovat. Británie byla v pokrizových letech poměrně aktivním účastníkem měnových potyček a Brexit jí v těchto potyčkách hodně pomůže. Značnému ekonomickému útlumu se ale pravděpodobně ani přesto nevyhne. Brexit, či jeho prudce rostoucí pravděpodobnost, vypustil z lahve všechny možné Keynesovy „animal spirits“ a to se promítne do spotřeby a zejména do investic. Jeden z možných scénářů shrnuje Danske Bank v následujících dvou grafech.

bex

Tento scénář tedy počítá s propadem investic a útlumem růstu spotřeby, což už v druhé polovině tohoto roku stáhne britskou ekonomiku do recese. Z ní by se měla ekonomika dostávat až ke konci roku 2017. BoE se bude samozřejmě snažit o intenzivní stimulaci, což sebou ponese snížení sazeb a obnovení programu nákupu aktiv (náběh na Brexit bude mimochodem znatelně ovlivňovat i politiku Fedu). Jak to bude vypadat v eurozóně?

DB očekává, že letošní růst EZ dosáhne jen 1,2 % a příští rok klesne na 0,7 %, ovšem recesi nelze ani zdaleka vyloučit. Její příčina by v principu byla stejná, jako v UK: Vysoká nejistota promítající se zejména do investic. I zde se dá čekat, že centrální banka se bude snažit zachránit, co se dá. Ale optimismu nepropadejme – nelze čekat, že by sentimentem přibržděné investice nějak citlivě reagovaly na další monetární uvolnění. Brexit by nás tak podle mne mohl dokonce posunout blíže k „penězům z vrtulníků“. Řadě čtenářů to může znít jako monetární šílenství, ale nenechme se mýlit – v mnoha ohledech jde o nástroj, který je pravděpodobněji efektivnější a zároveň spravedlivější (pokud to slovo lze v této oblasti vůbec používat) než celé QE.

Optimismus na začátku i na konci...

V nadpise avizuji pohled optimisty a pokud bych ho měl shrnout do několika slov, vypadal by následovně: EU si projde jen mírným ekonomickým útlumem a začne efektivně pracovat na řešení těch nejpalčivějších problémů, které jí tíží. Tuto krizi už nepromarní, nenaplní se scénář „spouštěč“, ale „budíček“. Brexit Evropu sjednotí a ona už nebude muset nahrazovat skutečnou jednotu klopotnými snahami o integraci. Brexitový vývoj v Británii spolu se znovuzrozením EU pak efektivně eliminuje další snahy o různé exity. Přeji si, aby takový vývoj nastal.

A abych optimismem ještě krátce navázal na jeden z mých předchozích příspěvků: U nás přestaneme vychytrale kombinovat frflání na EU s nataženou dlaní pro její peníze. Rozhodneme se konečně, zda v Unii chceme být, či ne. Pokud ano, začneme více dávat, méně brát, budeme hovořit jedním hlasem a na naše slovo bude spolehnutí. Nebudeme podlézat většině (či Německu), ale ani si trucováním proti ní (němu) něco dokazovat. Nevím ale, zda jsem tím již z optimismu nezabrousil do oblasti fantasy. Snad ne.


Čtěte více:

Project Syndicate: Politika v Trumpově stylu přichází i do Indie
27.06.2016 11:22
Rozhodnutí všeobecně uznávaného ekonoma Raghúráma Radžana, že se nebud...
10 způsobů jak se rozvést s EU a la Brexit
28.06.2016 8:13
Britové si ve čtvrtečním referendu odhlasovali evropský rozvod. Debaty...
Brexit, volatilita a pád černého zlata
27.06.2016 16:27
Šokující rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii v pátek na trzích zve...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)