Rozdíl mezi výnosem desetiletých vládních dluhopisů a krátkodobými sazbami v USA je jedním z deseti komponentů Indexu vedoucích ekonomických indikátorů, který měsíčně zveřejňuje Conference Board. Tento index v čase nevykazuje žádný trend a nyní se pohybuje kolem nuly. Je přitom považován za jeden z nepřesnějších indikátorů vývoje cyklu a svými kladnými hodnotami predikuje ekonomický růst a zápornými recesi.
Vývoj samotného spreadu mezi výnosy a sazbami můžeme samozřejmě sledovat denně. V současné době se nachází v pozitivních číslech, ovšem neustále se snižuje. V grafu je vedle jeho vývoje vyznačen i index ekonomických indikátorů sledující aktuální vývoj v ekonomice:
Zmíněný spread mezi výnosy dlouhodobých a krátkodobých obligací se začal snižovat ve chvíli, kdy Fed začal normalizovat svou monetární politiku. Když bylo na konci října 2014 ukončeno kvantitativní uvolňování, dosahoval 185 bazických bodů, v prosinci 2015 už byl na 128 bazických bodech a pokles pokračuje i v roce letošním. FOMC utahuje svou politiku, protože zástupci Fedu se domnívají, že americká ekonomika vykazuje stále více známek udržitelného oživení a inflace se vrací zpět k cíli ve výši 2 %. I kdyby ale americká ekonomika byla na zvýšení sazeb připravena, globální ekonomika je v této oblasti zranitelná.
Svět, ve kterém žijeme, je značně propojen a o finančních trzích to platí dvojnásob. Fed se i přesto nadále chová, jako kdyby americká ekonomika byla na zbytku světa poměrně nezávislá. Až do posledního zasedání FOMC nebyly podmínky na zahraničních trzích a ekonomikách na jeho jednání vůbec zmiňovány a to samé platí o kurzu dolaru. Vývoj spreadu amerických obligací je přitom často dobrým vedoucím indikátorem i pro globální průmyslovou produkci a vývoj světových exportů.
Světová průmyslová produkce je pak zase silně korelována s tržbami a zisky společností z indexu S&P 500. Zhruba polovina těchto tržeb se totiž generuje mimo USA a globální ekonomický útlum v posledních letech se tak na korporátních výsledcích bezpochyby projevuje. Negativně pak působil i silný kurz dolaru. Popsaný pokles rozdílu ve výnosech dluhopisů tak není dobrou zprávou jak ohledně výše očekávaných tržeb, tak co se týče očekávaných zisků obchodovaných firem.
Autorem je ekonom a investor Ed Yardeni.
Zdroj: Blog Eda Yardeniho