Jednání Evropské centrální banky nepřineslo překvapení. ECB nechala nastavení politiky beze změny a neposílila náznaky, že by na tom chtěla v blízké budoucnosti něco měnit. Rétorika zůstala stejná jako minule: Sazby zůstanou na současných či nižších úrovních po delší dobu a hodně za horizont QE. Nákupy aktiv by přitom měly pokračovat aspoň do března 2017, respektive setrvalého zlepšení inflace.
Pokud bude třeba jednat, ECB použije všech nástrojů v rámci svého mandátu. Nyní je ale se současným nastavením spokojena, prezident Draghi dosavadní fungování měnověpolitických opatření opět chválil. Navíc dodal, že extra impuls z provedených opatření se ještě dostaví.
Nová prognóza inflace se pro letošek zvýšila, pro další dva roky zůstává stejná. ECB čeká v nejbližších měsících nízkou či zápornou inflaci, ale následovat by měl její růst, který se protáhne i do dalších dvou let. Rizika pro hospodářský růst jsou stále vychýlena směrem dolů a zahrnují vývoj globální ekonomky a britské referendum. Draghi přitom ujistil, že je banka připravena na jakýkoli výsledek hlasování v Británii.
Celkově tedy nic nového, ECB dál vyčkává, pozoruje náběh a fungování nových opatření a není tlačena činit něco navíc. Ve vyčkávacím módu zřejmě banka v nejbližším výhledu zůstane, pokud ji k akci nepřinutí náhlý negativní impuls.
Euro dnes ráno posilovalo, ještě před ECB ale začalo své zisky korigovat a následně kurz obrací dolů. Vůči dolaru se tak společná evropská měna nyní obchoduje na 1,1160. Jen si proti dolaru připsal další zisky, libra se dál konsoliduje.
Do hry se krom centrální banky vložila americká makrodata, ale pohled na celkový vývoj měnových párů či dluhopisů naznačuje, že jejich vliv nebyl velký. Report ADP se trefil do odhadů a podle nás přidal indikaci, že od pátečních čísel z amerického trhu práce můžeme čekat zlepšení zaměstnanosti. Slušná byla také týdenní zpráva o žadatelích o dávky v nezaměstnanosti.
Významným bodem dnešního kalendáře bylo setkání zástupců OPEC ve Vídni. Na trhu to nevypadalo, že by se před touto událostí příliš spekulovalo na nějaký zásadní výsledek. Po zprávách ze zasedání ale ropa přece jen ztrácí. V závěrečném komuniké se podle zdrojů nehovoří o nějakých omezeních pro produkci. Kartel se shodl na závazku udržovat stabilní trh a setkat se znovu na konci listopadu. To na nějakou cílenou podporu pro ceny nevypadá...
Ropa vrátila zisky ze včerejšího večera a relativně k dosavadní volatilitě není její reakce na pasivní OPEC dramatická. Nepříznivě to nese ruský rubl, zatímco další komoditní měny zůstávají u nevýrazných změn. Částečně se ropa promítá do nižších cen akcií.
Další zátěží je po zhoršení doporučení od GS. Nejen evropské, ale také americké indexy se tedy odpoledne nacházejí lehce v červeném. Dluhopisy jsou na tom smíšeně. Zatímco americkým se daří, německé zůstávají s malou změnou a dluhopisy na periferii eurozóny registrují lehké ztráty.
Odpoledne vystoupil Jerome Powell z Fedu, ale nevěnoval se měnověpolitickým tématům. Večer je ještě na programu komentář Roberta Kaplana. Ten však svůj názor v posledních dnech již projevil - podporuje myšlenku brzkého zvýšení sazeb. Více než na potvrzení tohoto postoje je tedy třeba se zaměřit na zítřek, kdy vyjdou květnová čísla z amerického trhu práce. Jde o jeden z posledních reportů, který ještě může ovlivnit rozhodování měnového výboru Fedu v půlce měsíce.