Tradiční američtí maloobchodníci, mezi které patří značky Macy, , a Kohl, se potýkají s neuspokojivými výsledky prodejů, slabými zisky a minimálně od loňského léta i s klesajícími cenami svých akcií. Pokud budou chtít přežít, budou se muset změnit minimálně ve zjišťování preferencí svých zákazníků a vzít do úvahy to, že poptávku po jejich zboží budou stále více určovat sociální sítě. Podle zjištění serveru ! Finance se totiž do tohoto procesu stále více zapojuje hlavně síť .
Nepodceňujte , radí maloobchodníkům expert
„Lidé obvykle nekupují svetr nebo tenisky na . Jenže sociální síť se stává pro maloobchodníky nejsilnějším faktorem pro nákup, což si dosud nikdo nemyslel,“ řekl Tom Andrews z poradenské společnosti SY Partner zpravodajskému serveru ! Finance. Síla "lajků" se totiž stále více promítá i od podoby poptávky po maloobchodním zboží. Závěr je jasný - spotřební chování amerických spotřebitelů stále více ovlivňují názory na sociálních sítích, především na . Ale surfování na sociálních sítích kvůli zjištění preferencí zákazníků nebude jen jediný způsob, jak se budou muset američtí maloobchodníci změnit, aby se udrželi v pozornosti zákazníků.
Starý model prodeje, který sázel na to, že zákazník si přišel do prodejny pro zboží, je podle ! Finance mrtvý. A to kvůli tomu, že je mnohem pohodlnější a jednodušší nakupovat většinu věcí jen pomocí několika kliknutí na internetu. A u toho jde rychle zjistit, co je právě v oblibě a co zákazníci nakupují nejvíce. „Když jdou lidé do obchodu, čekají, že kromě dobrého nákupu a pozorné obsluhy, zažijí i nějaký zábavný zážitek,“ vysvětluje Tom Andrews nutné změny v chování obchodníků. A jako příklady, které je hodno následovat, uvádí proměnu prodejen společnosti Lululemon a . Zmíněné firmy vsadily na to, že zákazník může proměnit návštěvu v prodejně v zážitek. Aby to fungovalo, musí mít ale prodejny personál, který je stejně informovaný o koníčcích zákazníka a nabídnout mu stejnou vášeň, jakou vyznává on nákupem vybraného zboží.
Obchodníci začnou sledovat „lajky“ na
Podle Andrewse není daleko doba, kdy se kromě čtení reportů analytiků, rozhovorů s generálními řediteli firem, porovnávání se s ostatními retailovými společnostmi, budou firmy snažit být i v pozornosti sociální sítě . Tam totiž zákazníci dávají svými „Likes“ jasně najevo, co se jim líbí a co ne. si totiž bere pozornost lidí, kteří by čas strávený na sociální síti mohli věnovat nákupům v obchodech. nasadil software, který je schopný komunikovat s uživatelem – aby pomohl s retailovými nákupy mezi 15 miliony subjekty, které mají svoji oficiální stránku na sociální síti. Tato aplikace by se tak mohla stát důležitým zdrojem „businessu“ pro některé společnosti.
A i když není prodejním kanálem, představuje podle Andrewse doslova informační okno k věcem, o které má spotřebitel zájem a o které se zajímá, mluví o nich a sdílí je. A sociální síť může tyto pocity zprostředkovat. Své o tom ví, podle ! Finance, řetězec Kohl, který zaznamenal velké navýšení zájmu po zveřejnění videa na jednou zákaznicí, která natočila sama sebe, jak se hystericky směje při pokusu navléci se na parkovišti u obchodu do masky postavy „Žvejkala“ ze známé filmové série Star Wars, kterou si koupila v prodejně. Kohl jí do 24 hodin kontaktoval a nabídl jí řadu „Star Wars" věcí a dalšího svého sortimentu. Chtěl tím získat pro sebe další sociální „kredity“ po virálním videu, které dosud nasbíralo 153 milionů zhlédnutí. Vítejte v budoucnosti maloobchodu!