Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční téma: Nedostatek vody

Investiční téma: Nedostatek vody

27.05.2016 17:45

Snad všude, kam se investor podívá, uvidí ropu. Není na tom nic divného, protože jde o motor globální ekonomiky, její cena odráží řadu významných faktorů a obratem na ně zase působí. Nejde ale samozřejmě ani zdaleka o kapalinu pro nás nejvýznamnější. Tou je bezpochyby voda, u níž hřešíme na to, že není zároveň kapalinou nejvzácnější. Zatím.

Podle nejednoho odborníka i laika se to totiž může postupně, či dokonce skokově změnit. Koneckonců sucha posledních dvou let nám v ČR i Evropě tuto možnost dost jasně připomínají. Rostoucí nedostatek/vzácnost vody se tak může stát i významným investičním tématem, které lze uchopit například přes akcie společností, jejichž činnost s vodohospodářstvím souvisí (viz poslední dva příspěvky v sérii Zaostřeno na Blue Chips).

Podívejme se tedy na toto téma detailněji. V prvním obrázku jsou shrnuty projekce růstu poptávky po vodě do roku 2030 od McKinsey. Barevná pole jsou v kubických metrech, poslední číselný sloupec ukazuje % růst poptávky vztažený k její výši v roce 2005. Z tohoto pohledu bude nejvyšší nárůst poptávky v subsaharské Africe (283 %) – mimo jiné faktor, který hovoří ve prospěch teorií o tom, že imigraci budeme v Evropě řešit dlouhodobě a intenzivně.

Z absolutního hlediska by mělo k největšímu růstu poptávky po vodě dojít v Číně (532 miliard metrů krychlových ročně) a v Indii (468 metrů krychlových ročně). Z grafu je také zřejmé, že v Číně bude růst poptávky tažen zejména průmyslem (tmavě zelená pole), jinde ale bude dominovat spíše zemědělství (žlutá pole). V Evropě se čeká 50 % růst poptávky, tažený cca napůl průmyslem:

Voda 1.png

Zdroj: McKinsey

Jak na tom bude nabídková strana trhu? Její očekávaný vývoj popisuje druhý obrázek. Pokud začneme od spodu, uvidíme současnou úroveň „spolehlivé“ nabídky a její světle modře vyznačený růst ve scénáři „vše bude jako doposud“. Výsledkem by mělo být pokrytí 20 % mezery mezi současnou nabídkou a očekávanou poptávkou.

Nyní se přesuňme nahoru: Poptávka se bude v případě, že nedojde k žádnému zlepšení v efektivitě využívání vody, pohybovat kolem 7 000 miliard kubických metrů. O něco níže se můžeme v poptávce přesunout na základě dosavadních zkušeností se zvyšováním této efektivity (světle modře vyznačené pole). To pokryje dalších 20 % zmíněné mezery. Přesto ale zůstává obrovská 60 % propast mezi takto „upravenou“ projektovanou poptávkou a nabídkou:

Voda 2.png

Zdroj: McKinsey

Z ekonomického hlediska je „řešení“ výše popsaných nerovnováh jednoduché: Růst cen. Jenže v případě vody a zejména ve spojení s chudými zeměmi to je řešení, mírně řečeno, problematické. V praxi snad dojde k tomu, že se s vodou naučíme lépe nakládat – zlepší se efektivita na straně poptávky i nabídky, ovšem pomoci nám k tomu asi cenový růst bude muset. Trasa této cesty bude do značné míry dána tím, jaké jsou naše technologické možnosti, které určují sklon křivky nabídky. Jak ukazuje příklad Indie, ten je často bohužel hodně prudký. Jinak řečeno, malé zvýšení nabídky vyžaduje velký růst nákladů/investic/cen. Mezi nejdražší způsoby jak nabídku zvýšit pak patří využívání dešťové vody (0,38 dolarů na kubík) a destinace (0,8 dolarů na kubík). Městské nádrže prý vyjdou na 0,06 dolarů na kubík:

Voda 3.png

Odborníci na vodohospodářství u nás už roky říkají to, co dá i zdravý rozum: Měli bychom co nejvíce zadržovat vodu v krajině a nepouštět do ní všemožné jedy a znečištění. Problém je mimo jiné v tom, že tu čelíme značným externalitám – voda není ničí, potřebujeme jí všichni a klíčové změny jdou udělat jen na základě koordinovaných a řízených kroků. Heslo „nehas, co tě nepálí“ zde určitě neplatí.

Hospodaření s vodou a vážení si jí je podle mne určitým důkazem naší skutečné vyspělosti – právě proto, že není ničí a zároveň všech. Z investičního hlediska je pak popsané téma výživné. Jak jsem zmínil, jedním z hlavních způsobů, jak jej uchopit, jsou společnosti přímo, či nepřímo napojené na hospodaření s vodou. Tedy s komoditou, které bude pravděpodobně stále větší nedostatek, jejíž cena poroste, bude vyžadovat stále větší investice a snaha o její zajištění možná někde povede i ke značným geopolitickým tenzím.


Čtěte více:

Microsoft má problémy s upgradem na Windows 10 v Číně
27.05.2016 12:36
Microsoft když představoval svojí novou platformu Windows 10, tak ani ...
Americká ekonomika začátkem roku rostla o něco rychleji - revize přinesla zlepšení
27.05.2016 14:43
Růst amerického HDP za první kvartál byl revidován na 0,8 z 0,5 procen...
Drahý nebo strategický kov? Stříbro údajně může vyletět na 140 USD
27.05.2016 15:11
Stříbru se v letošním roce zatím až nebývale dařilo. Co se výkonnosti ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data