Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Rizika čínského nezdaru – a úspěchu

Project Syndicate: Rizika čínského nezdaru – a úspěchu

19.04.2016 16:00

Do Washingtonu se u příležitosti každoročního jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu sjíždějí světoví finanční lídři a jejich naděje – a obavy – se upírají k Číně. Koneckonců je Čína zemí, která by mohla popohnat kodrcavé zotavení globální ekonomiky; její vlastní hospodářský růst však stojí na základech, které stále více vykazují známky velkého zatížení. Dilema tkví v tom, že čínský nezdar i úspěch přinášejí světové ekonomice určitá rizika.

Scénář neúspěchu by byl v poválečných dějinách ojedinělý. A vzhledem k velikosti čínské ekonomiky by jeho důsledky pocítil celý svět. Na rozdíl od roku 2008, kdy americký dolar posiloval, což umožnilo rychlé oživení na rozvíjejících se trzích, by však jüan v případě výrazného poklesu čínské ekonomiky pravděpodobně oslabil a deflace by se rozšířila na hony daleko.

Rovněž další měny by mohly oslabit, některé v důsledku záměrné politiky. Neúspěšný čínský scénář by se proto mohl podobat událostem z 30. let minulého století, jejichž průvodním jevem byly konkurenční devalvace a prudký pokles reálné ekonomické činnosti.

Co když však Čína se svým současným přechodem na ekonomický model založený na spotřebě uspěje? Když čínský přebytek běžného účtu dosáhl v roce 2007 hodnoty 10% HDP, byly úspory vyšší než 50% HDP a investice převyšovaly 40% HDP. Tato čísla se jevila jako příliš vysoká na to, aby byla dynamicky efektivní nebo aby zvyšovala bohatství. Vzhledem k tomu došlo k rychlému konsensu: úspory a investice by se měly snížit a dostat do lepší rovnováhy. Ke zkrocení investic mělo dojít zavedením větší finanční disciplíny v nevyzpytatelných státních podnicích a současně se měla posílit sociální záchranná síť, aby domácnosti nemusely tolik spořit ve snaze pokrýt náklady spojené s výchovou dětí a stárnutím.

Uplynulo deset let, a co vidíme? Vláda vybudovala záchranné sítě a přebytek běžného účtu se snížil přesně tak, jak se doufalo. Loni činil přebytek necelých 3% HDP, což byl zlomek úrovně z roku 2007.

To však lze jen sotva pokládat za potvrzení platnosti zmíněné teorie. Na celkovém snížení přebytku běžného účtu se zhruba z poloviny podílel fakt, že se investice vyjádřené jako podíl HDP ve skutečnosti zvýšily. Došlo sice k určitému poklesu státních úspor, a to přibližně o 3,5 procentního bodu HDP oproti roku 2007 (alespoň podle odhadů MMF, neboť oficiální data končí rokem 2013). Toto snížení je však docela skromné v porovnání s růstem o 15 procentních bodů, který proběhl v letech 2000-2007.

Ještě více bije do očí skutečnost, že i za tímto skromným snížením úspor stojí podle všeho podnikový sektor; úspory domácností jsou v poměru k HDP zhruba stejné jako v roce 2007. Jinými slovy to, co se během boomu zvýšilo, se dnes „zapomnělo“ snížit. Je to opravdová záhada a její vyřešení je důležité pro budoucnost nejen Číny, ale i celého světa.

Existují dvě obecné možnosti. Může to být tak, že teorie je v zásadě správná, ale ještě nějakou dobu potrvá, než se projeví výsledky. V takovém případě by platilo, že pokud budou čínští představitelé pokračovat v posilování sociálních záchranných sítí, mohl by pokles úspor srovnat krok s předpokládaným poklesem investic a přebytek běžného účtu by zůstal nízký.

Co se však stane, pokud je tato teorie mylná či neúplná? Přínosný vliv záchranných sítí na úspory například může být nadhodnocený. Případně je tento vliv vykompenzován negativními důsledky stárnutí populace. V příštích 15 letech se počet Číňanů ve věku 60 a více let zvýší o dvě třetiny. Tito stárnoucí zaměstnanci dnes možná maximálně spoří, aby si vytvořili finanční polštář pro blížící se život v důchodu.

Pokud se realizuje některá verze tohoto scénáře, pak míra úspor domácností může i nadále klesat jen pozvolna. Vláda by přitom zavírala neziskové provozy, což by mohlo zvýšit úspory firem. Celkové úspory by v důsledku toho mohly zůstat vysoké, přestože by investice prudce klesly, a to by vyvolalo opětovný vzestup přebytku běžného účtu.

Pro světovou ekonomiku by tato vyhlídka nebyla příjemná. Se zpomalením v Číně by zpomalil i globální růst a zbývající poptávka by se přerozdělila směrem do Číny, což by ještě zhoršilo už tak závažný nedostatek poptávky v jiných zemích. Taková situace by se výrazně lišila od předchozí epizody globálních nerovnováh, kdy vysoké přebytky na běžném účtu Číny byly přinejmenším do jisté míry vyváženy rychlým čínským růstem.

Stručně řečeno: zatímco tvrdé ekonomické přistání Číny by mohlo podnítit celosvětovou deflaci, zamezení takovému výsledku by mohlo znamenat návrat globálních nerovnováh. Světoví lídři, kteří se v chmurné atmosféře sjíždějí do Washingtonu na zasedání MMF, se musí nad těmito neveselými možnostmi důkladně zamyslet.

Arvind Subramanian je hlavním ekonomickým poradcem indického ministerstva financí.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Rozpadne se Británie dříve než EU?
19.04.2016 14:00
Predikcí kolapsu EU je nespočet a zakládají se na ekonomických problém...
Zisk Goldman Sachs v 1Q16 propadl o 56 % (premarket -0,3 %)
19.04.2016 14:21
Investiční banka Goldman Sachs (GS) dnes před otevřením trhu na Wall S...
Březen přináší americkému stavebnímu sektoru zpomalení
19.04.2016 14:43
První březnová data ze zámořského stavebního sektoru zklamala. Počet n...
Výsledky IBM v 1Q16 (komentář analytika)
19.04.2016 15:21
Hospodářské statistiky prvního čtvrtletí letošního roku včera představ...

Váš názor
  • ty radči poslouchej pitomce z Ruska
    19.04.2016 20:30

    Podle těch sankce nemají na ruskou ekonomii žádný vliv a USA do roka zkrachuje. To se ti ty yuany hodí. Měl jsi investovat do rublu. To bys byl teprve vysmátej. Pitomec je ale ten co investuje podle rad jiných. Ale ty yuany si podrž brzy se ti hodí u nás.
    .
  •  
    19.04.2016 18:07

    Neustále slýchám o postupném hrozícím krachu čínské ekonomiky. U nás se tento jev projevil tak, že před 5ti roky jsem kupoval yuan za 2,50 Kč a dnes nakupuji za 4,20 Kč, Ano, čínská ekonomíka se rapidně propadá, zatím co naše jde mílovými kroky kupředu ! Není nad fundované prognózy ekonomů z celého světa lahodící sluchu pitomců z USA.
    bwalker
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu