Hospodářské statistiky prvního čtvrtletí letošního roku včera představila také . Upravený zisk na akcii ve výši 2,35 USD i tržby na hladině 18,7 mld. USD bezpečně překonaly konsensuální očekávání. Na první pohled tak může překvapit, že akcie v premarketu poměrně prudce oslabují (-4 %).
Důvod je nicméně nasnadě a souvisí s obtížemi, na které jsme v minulosti několikrát upozorňovali. Ty se váží k nepříliš přesvědčivému rozmachu strategických iniciativ společnosti, mezi které patří například orientace na cloud, analýzu dat či tzv. kognitivní inteligenci. Jelikož jde o oblasti s vyšší marží, jejich pouze jednotlivý růst tržeb neumožňuje expanzi, respektive udržení hrubé marže na atraktivnějších úrovních (47,5 % vs kons. 48 %). Výrazně nižší provozní marže, než se kterou počítaly odhady, je však do hlavní míry dána náklady na přesun/transformaci části pracovní síly (mimořádná položka).
Jelikož jsme nedávno zařadili do našeho miniportfolia dividendových titulů, stojí po úvodních řádcích určitě za oprášení naše investiční teze. V první řadě (i když mimo naši hlavní pozornost) – jakkoliv je expanze tržeb strategických operací přece jen pozvolnější (než například u konkurence), řada služeb zaznamenává dílčí úspěchy. Například tržby cloudu rostly meziročně o 36 % (ex-FX), když se dařilo zejména variantě SaaS (Software-as-a-service). V jejím rámci v podstatě zpřístupní firmě k využití domluvené cloudové rozhraní. Podle odhadů výzkumné agentury Gardner by segment SaaS měl i v následujících letech expandovat dvouciferným procentuálním tempem, signál že dokáže poměrně úspěšně monetizovat přesun uživatelů k této službě je bezesporu pozitivem. Za atraktivní považujeme také „kognitivní inteligenci“ nazývanou Watson. Jedná se o specializovanou formu analýzy dat, v jejímž rámci dokáže software díky procesu učení se nabízet kvalitnější analytické služby. Při řízení firemních procesů tak může v budoucnu být čím dál lepším rádcem. Že si služba získává stále větší klientskou základnu, dokládá fakt, že počet uživatelů různé formy Watsona narostl za posledních 12 měsíců o 300 %. Podoba budoucí expanze je pak v zásadě neomezená, když by se mohla týkat jak segmentu zdravotnictví (např. vyhodnocování léčby, monitorování atd.), tak oblasti IoT („Internet of Things), a tedy propojování zařízení. V obou případech by cross-selling služeb umožnil nabídnout klientele nejen samotného rádce Watsona, ale také cloudová řešení, dodatečné softwarové služby, či specializované analytické nástroje. i proto pokračuje v investičních aktivitách, a to nejen ve formě R&D (okolo 8 % tržeb), ale také skrze akviziční činnost.
Nicméně, je pravdou, že řada iniciativ může narazit na překážky. Mezi ty lze řadit sílící konkurenci (např. v analýze dat s platformou S4/Hana), či neúspěch ve vývoji (zejména riziko u Watsona, že nedokáže být skutečným analytickým „partnerem“ pro byznys). Jelikož prozatím působí jako společnost v stále restrukturalizační fázi, kdy dochází k přesunu od tradičního softwaru (a vlastně i hardwaru) k novým technologiím v čele s cloudem, její růst je stále přibrzděný. Nelze proto ani vyloučit úplný neúspěch v některých oblastech. I proto titul nepatří přímo mezi naše preferovaná jména (viz DIP). Charakter hospodářských čísel nás nicméně přiměl zakomponovat do dividendového miniportfolia v USA. Jedním z hlavních důvodů je stále nesmírně robustní tvorba volného peněžního toku. Ta za posledních dvanáct měsíců dosáhla 14 mld. USD (FCF yield 10 %). A to navzdory zmiňovaným rozsáhlým investicím. díky tomu dokáže zcela bezpečně pokrýt dividendovou výplatu a taktéž bez obtíží obsluhovat své dluhové závazky. Navíc se společnost chlubí pravidelným růstem dividendy (již 20 let v kuse), přičemž v posledních pěti letech dosahuje růst průměrných 15%/ročně. S indikovaným výnosem okolo 3,5 % tak jde o poměrně obezřetnou dividendovou sázku.