Optimismus, který na počátku tohoto týdne doslova zaplavil globální trhy, na chvíli zcela zastínil neustále se prohlubující krizi největší latinskoamerické ekonomiky a brazilský real se spolu s dalšími měnami rozvíjejících se trhů vydal směrem vzhůru.
Brazilští zákonodárci a tvůrci měnové politiky se sice již nějakou dobu zoufale snaží dostat inflaci a deficit veřejných financí pod kontrolu, prozatím ale bez úspěchu. V katastrofálním stavu se nacházejí i národní společnosti. Brazilské soudy v roce 2015 zaznamenaly 5500 návrhů na vyhlášení úpadku, to představuje jejich zdaleka nejvyšší počet od roku globální finanční krize 2008.
Počet brazilských společnosti, které u místních soudů vyhlásily úpadek
Brazílie zažívá poslední dva roky zdaleka nejhorší recesi za více než století a podle ratingové agentury Fitch hrozí kvůli padajícím cenám komodit úpadek společnostem od ocelářství až po letecký průmysl. A pro latinskoamerickou ekonomiku se na obzoru rýsuje další zdroj bolesti – výpůjční náklady šplhají do nebes. Náklady společností na výpůjčky v zámoří vystoupaly zdaleka nejvýše od roku 2003. Žádná brazilská společnost nezískala financování na dluhopisových trzích v zámoří od června a to jednak kvůli zcela bezprecedentnímu korupčnímu skandálu ve státní ropné společnosti a dále potom dílem snižování úvěrového hodnocení. Tyto faktory společně přiměly investory, aby zanevřeli na brazilská národní finanční aktiva. Ratingové agentury Fitch a Standard & Poor’s snížily úvěrové hodnocení Brazílie již v loňském roce na „junk“ a podnikatelská důvěra v zemi spadla dokonce nejníže od roku 1999.
BRLUSD za posledních 6 měsíců
Zlepšení nálady na mezinárodních akciových trzích však dnes krátkodobě vytáhlo trn z paty alespoň brazilské měně, která s dnešním růstem komodit posilovala proti americkému dolaru až o 0,5 procenta. Komodity totiž tvoří zhruba polovinu brazilského vývozu. Realu pomohly k posílení hlavně pondělní kroky hlavního brazilského obchodního partnera, kterým je Čína. Právě druhá největší ekonomika světa opět posílila snahy o obnovení stabilizace renminbi i celé ekonomiky.
Další naděje, které trh vkládá do hospodářského stimulu nejen ze strany Čínské centrální banky, dodávají na atraktivitě rizikovějším aktivům a poskytují reálu podporu. To však nic nemění na tom, že ekonomové očekávají další prohloubení recese brazilské ekonomiky. Analytici podle průzkumu tamní centrální banky počítají s propadem hrubého domácího produktu v letošním roce o 3,33 procenta, inflace by měla dle očekávání zakončit rok na úrovni 7,61 procenta.
Zdroj: BBG