Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová bude mít dnes velmi delikátní úkol: musí na jednu stranu holubičím signálem uklidnit trhy s rizikovými aktivy a na straně druhé ubezpečit, že konec světa (čti recese) se neblíží. Ano, pravidelné půlroční hodnocení ekonomické situace v americkém Kongresu ze strany šéfa Fedu (FOMC) bývá sledovanou událostí a tentokrát budou rozjitřené trhy nepochybně hltat každé slovo.
Co bychom tedy dnes mohli od Yellenové slyšet, resp. si přečíst? Předně počítejme s tím, že text připravený pro Kongres se nebude příliš lišit od posledního komentáře k rozhodnutí FOMC. Od té doby nemá Fed o mnoho více nových informací. Konkrétně Yellenová & spol. má k dispozici navíc smíšená data z lednového trhu práce a také tržní kapitalizace globálních trhů s rizikovými aktivy je o nějaký ten bilión dolarů nižší. Tyto nové informace se však v připraveném textu mohou odrazit jen minimálně, a tak daleko zajímavější budou odpovědi šéfky Fedu na dotazy členů Kongresu.
A zde Yellenová může trhů vzkázat, že Fed sleduje s jistým znepokojením utahování finančních podmínek na globálních trzích a také klesající inflační očekávání. A proto FOMC raději s dalšími restriktivními kroky vyčká, respektive zaujme postoj “počkáme a uvidíme”. Pro trhy by to měl být jasný vzkaz, že zvýšení úroků Fedu v březnu opravdu nepřipadá v úvahu, přičemž re-aktivace cyklu utahování měnové politiky ve zbytku roku je stále možná (podle nás nejpravděpodobněji v červnu). Ovšem pouze za předpokladu, že se trhy uklidní.
Bude jim to však stačit? Těžko říct. Americká ekonomika momentálně čelí řadě výzev, které Fed nemůže svoji politikou vůbec ovlivnit. Fed nemá pod kontrolou ani Čínu, ani trh s ropou a ani amerického voliče, který může vybrat prezidenta, jež se “vrahům” z Wall Streetu vůbec nemusí líbit (viz dnešní výsledek primárek v New Hampshire). Tudíž spoléhat v takové konstelaci jen na Fed, může být velmi ošidné.
Region
Česká koruna se včera pohybovala pár haléřů nad intervenční hranicí, přičemž s globálním výprodejem akcií se opět lehce svezl polský zlotý. Měnový pár EUR/PLN se tudíž opět krátce podíval na úroveň 4,45.
Dnešek bude primárně o vystoupení šéfky Fedu J. Yellenové v americkém Kongresu. Pokud se jí podaří akciové trhy uklidnit, všechny středoevropské měny by mohly posílit.
Dluhopisy
Německá výnosová křivka včera lehce nestrměla, když výnosy na krátkém konci zamířily o 1-2 body dolů, zatímco desetiletý bund si připsal necelé dva body. Vývoj delší splatností kontrastoval s poklesem americké výnosové křivky, která před dnešním vystoupením šéfky Fedu v Kongresu zamířila jednoznačně dolů. Trhy čekají na jasný signál ohledně rychlosti zvyšování úrokových sazeb, nicméně už nyní spoléhají na to, že si Fed dá v důsledku rostoucích zahraničních rizik a nepříliš přesvědčivých domácích čísel přestávku. Naproti tomu na zadlužených evropských periferiích se v důsledku roztahování rizikových marží výnosy dluhopisů ubíraly opět nahoru. Ztráty utrpěly především řecké a portugalské bondy.
Komodity
Cena ropy včera dál padala a přiblížila se 30 USD za barel. Kromě přetrvávajícího napětí na akciových a kreditních trzích svojí roli sehrálo také varování IES před dalším možným propadem ceny ropy. Podle IEA zatím dál zrychluje produkce zemí OPEC a zvládne víc než vykrýt útlum produkce v severní Americe.