Rok 2015 nebyl pro většinu českých tzv. účastnických fondů, příznivý. Statistiky totiž ukázaly, že až sedm z fondů z deseti dosáhlo záporného zhodnocení. Loňské ztráty se pohybují v rozmezí od nuly do mínus jednoho procenta, v průměru dosáhly účastnické fondy zhodnocení 0,79 %. Z dlouhodobého pohledu ale všechny účastnické fondy, tedy investice v doplňkovém penzijním spoření, vykazují ziskové statistiky.
Dynamické strategií účastnických fondů byly za rok 2015 nejlepší
Loňský rok byl poznamenaný výraznými skoky na kapitálových trzích, na které nejvíce dokázaly reagovat dynamické strategie. Dopady na zhodnocení fondů tak měly mimo jiné výsledky zemí vyvážejících ropu, jejíž měny trendově ztrácely oproti dolaru během celého roku, nebo příběh Číny, u kterého jsou investoři doposud doslova „ve střehu“. Negativně ovlivnily vývoj na trzích i mnohé teroristické útoky a utečenecká krize v Evropě.
Mezi společnosti, které dokázaly nejlépe zhodnotit prostředky klientů i v roce 2015, patří penzijní společnost ČSOB, konkrétně Účastnický dynamický fond, dobře si vedli také manažeři Penzijní společnosti ve všech svých účastnických fondech a u téměř všech ostatních účastnických fondů se podařilo překonat za rok 2015 inflaci, která se pohybovala na velmi nízké úrovni 0,4 %. Naopak do největší ztráty, a to ve výši 11,53 %, dosáhl Růstový účastnický fond penzijní společnost NN. Fond byl ale založen až v květnu 2015 a nemá prozatím žádnou výkonnostní historii.
„Jsme nadšeni z toho, že můžeme svým klientům jejich peníze dlouhodobě zhodnocovat. Češi patří mezi konzervativnější klienty, ale již začínají přicházet na chuť i dynamičtějším strategiím, které jim v dlouhodobém horizontu mohou přinést opravdu zajímavé zhodnocení úspor,“ řekla Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnost.
Zdroj: ČSOB
Analytici jsou u výhledů na rok 2016 opatrní
Důvodů, proč se účastnickým fondům ČSOB, a zejména těm dynamičtějším dařilo, je několik. V případě dynamičtějších účastnických fondů to byl růst cen akcií v roce 2015 a posilování amerického dolaru vůči české koruně. U konzervativnějších pak pozitivní výkonnost českých státních dluhopisů a korporátních dluhopisů v portfoliích všech účastnických fondů. V neposlední řadě pak k zajímavému zhodnocení prostředků klientů přispěla správná identifikace aktiv s růstovým potenciálem a aktivní správa portfolia v roce 2015.
Výhledy na rok 2016 ale zas tak optimistické nejsou. Podle některých hlasů totiž negativní vlivy z loňského roku budou ovlivňovat dění na kapitálových trzích i v roce 2016 a budou mít dopad na zhodnocení penzijních fondů.
Na penzi mají Češi uspořeno 350 miliard korun, což je mnohem méně, než by bylo potřeba. Na konci roku 2015 si stále více než 90 % všech účastníků III. penzijního pilíře spoří zejména formou penzijního připojištění. Analytici jedním dechem ale dodávají, že Česká republika se stále potýká s problémem nízkých úložek na penzi. V loňském roce se průměrný měsíční příspěvek účastníka vyšplhal sotva na 600 Kč, což nedosahuje ani 2,5 % průměrné mzdy. „Výše příspěvku by se přitom měla pohybovat v rozmezí 5 až 10 procent mzdy každého občana po celou dobu jeho ekonomicky aktivního života," uvedla Anežka Kneeová, analytička společnosti .
Zhodnocení českých účastnických fondů (2015)
Zdroj: Swiss Life