Vysoká volatilita trhů vede řadu lidí k úvahám o tom, zda se korekce může změnit v medvědí trh. Jiní zase přemýšlí o možnosti recese či o opakování krize z roku 2008. Já netvrdím, že mám na podobné otázky odpověď. Mohu ale poukázat na data, která celou věc dají do správné perspektivy. Začněme s tím, že každý hluboký propad překročí hranici 10 %, ale ne každé oslabení trhu o 10 % se změní v hluboký propad. Od roku 1950 klesl index Standard & Poor’s 500 o více než 10 % v průměru každé dva roky. Nějakou pravidelnost bychom zde ale hledali jen těžko. Můžeme však vysledovat měnící se období vyšší a nižší volatility.
Současný pokles přišel hodně nečekaně a rychle a pocitově jej tak můžeme vnímat velmi negativně. Takové emoce jsou ovšem zavádějící. Od roku 1928 došlo k 23 propadům trhů o více než 20 %. Takový pokles, který je dvojnásobkem korekce, je oficiální definicí medvědího trhu. Průměrně tak k posunu do medvědího trhu došlo každého 3,5 roku. Někdy ale uplynulo celé desetiletí a k ničemu takovému nedošlo. Stalo se tak třeba mezi lety 1946 a 1958, či 1988 a 1998. V pěti případech, kdy akcie klesly o více než 20 %, uzavřely ještě ten samý rok v černých číslech. U korekcí převyšujících 10 % došlo k uzavření roku v pozitivním teritoriu v 57 % případů.
Ohledně recesí je možná nejlepší odkázat se na jednoho z nejlepších ekonomů naší doby Paula Samuelsona. Ten rád říkal, že „akciové indexy na Wall Street úspěšně předpověděly devět z posledních pěti recesí“. Výzkum, který jsem provedl spolu s Benem Carlsonem pak ukazuje, že po druhé světové válce přišlo 16 akciových korekcí, které nenásledovala recese. Trhy během těchto korekcí v průměru oslabily o 19,4 %. Jaká bude ta současná korekce, dnes nikdo neví. Nevíme, zda bude jen mírná či se změní v medvědí trh. Investorům tak mohu jen poradit, aby nečinili divoká rozhodnutí založená na pouhých pocitech.
Následující tabulka dokazuje, že na trhu nejsou vzácné ani hluboké dvojciferné propady trhu, po kterých nepřišla recese. Například v letech 1939–1940 se trh propadl o necelých 32 % bez toho, aby ekonomika upadla do recese. Nejslabší korekce bez recese pak přišly v roce 2011 (téměř 20% pokles trhu) a v roce 2015 (12,4% pokles cen akcií):
Autorem je investor Barry Ritholtz.
Zdroj: Bloomberg, Wealth Of Common Sense