Aktualizováno Dění v globální ekonomice a na finančních trzích pozorně monitorujeme, ale dopady kolapsu cen ropy na inflaci považujeme stále za dočasnou záležitost přičemž očekáváme, že makrokonomický vývoj nám umožní dále postupně zvyšovat úrokové sazby. Toť ve zkratce až příliš neutrální vzkaz pro trhy z posledního zasedání Fedu.
Pravda, výbor řídící v USA měnovou politiku - FOMC - evidentně v řadě ohledů změkčil svůj pohled na ekonomiku, ale komentář k jeho rozhodnutí rozhodně nenaznačuje, že by si Fed chtěl dát v březnu (kdy je tisková konference) pauzu. Základní pohled Fedu na americkou ekonomiku se totiž i po lednovém zasedání nemění, neboť předpokládá, že ekonomika poroste mírným tempem (moderate pace) a podmínky na trhu práce se budou dále vylepšovat. Jak již bylo uvedeno výše - FOMC sice hodlá pozorně sledovat vývoj v zahraničí a na finančních trzích a s tím související implikace pro trh práce, inflaci a pro růst, avšak tato zmínka je vcelku neutrálně laděná a v zásadě se přibližuje tomu co Fed uváděl již ve svém prosincovém komentáři. V tom aktuálním komentáři FOMC naopak rozhodně chybí explicitní zmínka o utažení finančních podmínek (klesající ceny akcií, silný dolar či růst kreditních spreadů), což by šlo skutečně považovat za jasně holubičí signál.
V součtu lze tedy konstatovat, že Fed sice svůj pohled na ekonomiku lehce změkčil, ale pokud by makroekonomická data zůstala silná, tak březnové zvýšení oficiálních úrokových sazeb v USA bude ve hře. Nicméně je otázkou zdali konjukturální data opravdu zůstanou na dostatečně “býčí”úrovni. To se může velmi brzy změnit. Již v pátek budeme mít k dispozici výsledek HDP za poslední kvartál roku 2014, kde očekáváme velmi nízký růst - těsně nad úrovní jednoho procenta. V pondělí pak na trh bude čekat výsledek indexu podnikatelské nálady ISM, který podle nás bude indikovat pokračující propad v americkém průmyslu. V kontextu takovýchto dat si lze jen stěží představit další relativně rychlé zvýšení úroků. Tím spíše pokud by se finanční podmínky skrze oslabující trhy s rizikovými aktivy v USA i globálně dále utahovaly. Na druhou stranu je třeba uvést, že představitelé Fedu budou mít samozřejmě prostor skrze svoji rétoriku vyslat signál, že březnu na zvyšování úroků nedojde. Příležitostí k tomu bude dost - například již za pár dní bude v Kongresu vystupovat šéfka Fedu Yellenová se svých půlročním hodnocením americké ekonomiky.