Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed by měl vsadit na kozu a vlka

Fed by měl vsadit na kozu a vlka

14.12.2015 17:45

Tento týden k nám dorazí nová PMI z Francie, Německa a hlavně celé eurozóny (středa). K tomu se v ten samý den přidají nová data z amerického trhu s bydlením a ve čtvrtek přijdou čerstvá čísla týkající se nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Tedy žádná nuda. A málem bych zapomněl – Fen bude ve středu rozhodovat o tom, zda zvýší sazby.

Teoreticky by nemělo jít o nic významného – obecně se čeká, že Fen sazby zvedne a pokud k tomu skutečně dojde, s cenami na trzích by to nemělo hýbat. Prakticky to asi tak jednoduché nebude – před několika dny jsem tu například psal o tom, že podle některých odhadů jsou nyní přirozené sazby znatelně pod sazbami Fenu. To znamená, že současné utažení by bylo předčasné. Tudíž ekonomiku nemístně dusící a cenám rizikových aktiv rozhodně neprospívající.

Švédská monetární minela


Je hezké, že v úterý dojde k takové malé/velké události, která bude asi naprostou většinou médií a investorů na světě přehlížena. V ten den bude totiž o sazbách rozhodovat švédská Riksbank. Očekává se, že sazby klesnou z -0,35 % na -0,45 %. Význam tohoto dne a toho, co Riksbank dělala a udělá, osvětlí následující obrázek s celkovou inflací ve Švédsku a vývojem klíčové sazby centrální banky tamtéž:


Koza a vlk1.png


Před krizí Riksbank zvyšovala sazby s tím, jak postupně rostla inflace. V roce 2008 nastal z evidentních důvodů prudký obrat a banka začala prudce uvolňovat. Na tom není nic překvapivého, problematický je ale vývoj pokrizových let. V roce 2010 začala totiž Riksbank opět zvedat sazby a skončila až na 2 %. Z hlediska vývoje celkové inflace v tu samou dobu šlo o pochopitelný krok. Z hlediska dalšího vývoje to bohužel říci nemůžeme. Inflace totiž rychle obrátila, začala klesat a nyní se už více než dva roky potácí kolem nuly. Riksbank zareagovala (až) na konci roku 2011 a nyní se dostala až ke zmíněnému uvažování o tom, zda snížit sazby z 0,35 % na 0,45 %.

Pokrizová politika Riksbank se mezi některými ekonomy stala poměrně intenzivně diskutovaným tématem. Na jedné straně debatní fronty stojí někteří švédští ekonomové a třeba Paul Krugman. Ti rozhodnutí banky o zvyšování sazeb kritizovali s tím, že ekonomika se nepřehřívala (byla v ní velká produkční mezera, nezaměstnanost byla vysoko, jádrová inflace nízko, atd.). Na straně druhé, nepřekvapivě zabydlené zejména ekonomy z centrální banky, jsou argumenty tvrdící, že sazby bylo nutno zvýšit zejména kvůli znepokojivému vývoji v oblasti zadlužení domácností a hrozící finanční nestabilitě.

Monetární koza a vlk

Rád poukazuji na to, že zastánci tvrdých peněz a měny by v pokrizových letech měli být spíše přáteli uvolněnější politiky a měli by hledět spíše na deflační, než na inflační rizika. Pokud totiž dojde k příliš brzkému utažení politiky, nakonec vše skončí tím, že centrální banka musí být mnohem agresivnější, než by musela být bez onoho ukvapeného „konzervativního“ kroku. Vidíme to na ECB a dobře je to patrné na výše popsaném příběhu Riksbank.

Vědět dopředu, zda bude Fed ukvapený, nelze. V určitém smyslu bude vše, co udělá špatně – vždy od někoho sklidí tvrdou kritiku. Lepší je ale dívat se na věc tak, že cokoliv udělá, bude to dobře. T.j., udělá to s tím nejlepším přesvědčením při absencích křišťálových koulí a věštců všeho druhu. Chtělo by se také říci a napsat, že nakonec se dozvíme, zda ta či ona banka chybu udělala, či ne. Švédský pokrizový monetární úlet ale ukazuje, že „objektivní“ pravdu se asi nedozvíme ani ex-post. Každý si pro svůj postoj vybere v datech to, co potřebuje. A možná, že nejlepším řešením by v současné situaci byla monetární varianta najedeného vlka a přeživší kozy: Tedy zvednutí sazeb doprovázené velmi holubičími slovy o dalším tempu jejich zvyšování a vývoji rozvahy Fedu. Jak totiž víme, slova mají v pokrizové monetární politice často větší moc, než konkrétní kroky.


Čtěte více:

Dominantou Fed, dále průmysl, ZEW, Ifo, BoJ a ČNB… týdenní výhled
14.12.2015 11:00
Dominantou kalendáře na tento týden je zasedání Fedu. Americká centrál...
Průmysl v EMU potvrzuje dobrý konec roku
14.12.2015 11:24
Průmyslová produkce v eurozóně šlápla na plyn a zrychlila v říjnu na 1...
Krátkodobé investiční tipy - výběr z evropských akcií
14.12.2015 14:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2025
22:03Zámořské indexy opět ztrácely  
17:08Automobilce Tesla vloni poprvé za více než deset let klesl celoroční odbyt
17:06Japonská, švýcarská a australská inflační výjimečnost a predikce od Goldman Sachs
17:05Wall Street roste, ale na úvod zaváhala s Teslou a střídá směry  
15:40Akcie rozvíjejících se trhů se po slabém začátku roku 2025 blíží korekci
15:19Čínská automobilka BYD loni zvýšila prodej o 41 procent na 4,3 milionu vozů
12:59Investiční výhled 2025: Strategie  
11:22Cena plynu pro trh EU na počátku obchodování stoupla nejvýše od října 2023
11:13Dominik Rusinko: Český průmysl zakončil rok pesimisticky
11:00Deepwater: Nepříjemná realita u technologických akcií
9:17Rozbřesk: Česká ekonomika ve volebním roce 2025
9:00Ukrajina včera zastavila tranzit plynu do EU. Na Česko to vliv mít nebude, negativně se projeví hlavně na Slovensku
8:53První obchodní den roku 2025: Evropský inflační cíl na dosah, čínské akcie klesají a futures jsou zelené  
7:06Pokračování americké akciové výjimečnosti?
01.01.2025
16:05Inflace a sazby v příštích dvou letech – cíl stále jen na dosah?
12:08Investiční výhled 2025: Solidní ekonomický růst, ECB s pevnější cestou než Fed  
8:11Akcie 2025: Valuace nejsou přehnaně vysoko, rok přinese spíše mírnější zisky?
31.12.2024
22:00Závěr roku se na Wall Street nevydařil, ale S&P 500 za celý rok +24 %. Které tituly rostly nejvíce?  
17:09Globální ekonomika v roce 2025: Návraty ke starému „normálu“, čínské překračování pasti středních příjmů a americko – evropské inflační přestřelování?
16:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zveřejnění vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data