Skupina 20 největších světových ekonomik sdružených pod zkratkou G20 se na závěr svého summitu v Turecku dohodly na potřebě přijetí dodatečných opatření proti mezinárodnímu terorismu. Patří mezi ně zastavení přílivu financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, posílení kontrol na hranicích i letecké bezpečnosti a sdílení zpravodajských informací. Představitelé zemí G20 se také shodli, že terorismus nesmí být spojován s žádným náboženstvím, národností, etnickou skupinou nebo dáván do souvislosti s migrační krizí.
Země skupiny G20 zároveň daly najevo, že v situaci pokračujícího nevyváženého vývoje světové ekonomiky jsou odhodlány podpořit hospodářský růst. Definitivně přijaly plán boje proti daňovým únikům ze strany nadnárodních firem a budou prý "pečlivě kalibrovat" a "jasně sdělovat" rozhodnutí v měnové politice.
Dvoudenní summit zastínily atentáty v Paříži, ke kterým se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS). Žádný výrazný posun ohledně postupu vůči syrskému režimu a IS v Sýrii ale během jednání G20 nenastal. Nikdo se neangažoval v otázce pozemní operace proti IS a americký prezident Barack Obama odmítl možnost americké intervence, která by podle něj "byla chybou".
Americké tajné služby podle Obamy věděly o tom, že teroristé z IS jsou schopni udeřit v některé západní zemi, o pátečních útocích v Paříži však neměly žádné informace.
Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Rusko je připraveno podpořit leteckými údery syrskou opozici v jejím boji proti Islámskému státu. Moskvu, která s opozicí na bojišti již údajně navázala styky, přitom Západ obviňuje, že ruské nálety nemíří na pozice IS, ale že jsou vedeny právě na bašty opozice s cílem podpořit režim prezidenta Bašára Asada. Kanada naopak potvrdila, že neustoupí od svého rozhodnutí stáhnout své stíhačky z bojových misí proti IS.
Na diplomatické frontě ohledně mezinárodního přístupu k Sýrii vidí pozitivní vývoj Obama i britský premiér David Cameron. Obama se během neformálního setkání s Putinem na okraj summitu G20 v Turecku shodl na nutnosti politické změny v Sýrii, kterou povedou sami Syřané. Názorová propast mezi Západem a Ruskem ohledně Asadovy budoucnosti je podle Camerona nyní o něco menší. Západ usiluje o Asadův odchod z čela Sýrie.
Německo bude hostitelskou zemí schůzek zemí G20 v roce 2017. Následovat tak bude Čínu, kde se budou jednání G20 konat příští rok.
Představitelé Británie a Německa dnes během summitu oznámili, že příští rok v únoru uspořádají humanitární konferenci pro Sýrii. Vybrané prostředky by měly sloužit lidem, kteří kvůli válce museli opustit své domovy nebo žijí v chudobě. Mezinárodní finanční podpora Sýrii prý v poslední době výrazně klesla.
Zdroj: ČTK