Zastavit příliv financí směřujících na podporu mezinárodního terorismu, omezit svobodu pohybu extremistů a zesílit boj proti teroristické propagandě na internetu žádají země skupiny G20, které dnes končí summit v Turecku. Vyplývá to z návrhu jejich závěrečného prohlášení, z něhož cituje agentura DPA. Dvoudenní vrcholná schůzka se měla zabývat především podporou globálního ekonomického růstu, zastínily ji ale páteční teroristické útoky v Paříži, které si vyžádaly nejméně 129 obětí.
Účastníci summitu v Antalyi se vzhledem k vývoji událostí z posledních dnů chystají zveřejnit prohlášení dvě. Kromě komuniké zaměřeného na globální ekonomiku vydají rovněž komuniké zabývající se teroristickou hrozbou.
V závěrečném prohlášení k terorismu vůdci velkých světových ekonomik zdůrazňují, že je zapotřebí posílit spolupráci tak, aby "řečiště, kterými proudí finance teroristům, vyschla". V dokumentu se také uvádí, že je nutné lépe kontrolovat hranice, aby se omezila sílící moc extremistů, kteří se po výcviku a účasti v bojích v zemích, kde je občanská válka, vracejí domů a představují teroristickou hrozbu.
Prohlášení dále vyzývá k posílení bezpečnosti letecké dopravy a k zintenzivnění boje proti teroristické propagandě na internetu. "Jednoznačně odsuzujeme veškeré teroristické činy, metody a praktiky, které nelze za žádných okolností ospravedlnit, bez ohledu na jejich motivy," píše se v textu. Terorismus nemůže být spojován s žádným náboženství, s žádnou národností, civilizací či etnickou skupinou, dodává se v textu.
Země G20 přitom uvádějí, že "ústřední roli" by v boji proti terorismu měla hrát OSN. O možné mezinárodní intervenci v Sýrii s mandátem OSN se ale v dokumentu nepíše.
Zdroj: ČTK, DPA, RTRS