Čínská ekonomika začíná opět trochu zlobit. Nejprve to byla velmi slabá data o víkendu týkající se vývozu, následně včera vypuštěné údaje o velmi nízké inflaci a konečně dnes přišlo další zklamání v podobě zpomalující průmyslové výroby. Ta sice například roste stále o 5,6 % meziročně, což by Číně většina zemí záviděla, avšak takoví obchodníci s komoditami moc dobře vědí, že jde o nejslabší výsledek za poslední roky.
Proti zpomalujícímu exportně orientovanému průmyslovému sektoru naštěstí stojí stále velmi silná data týkající se růstu maloobchodních tržeb, které rostou dvouciferným tempem, což musí být uklidňující hudba pro západní nadnárodní společnosti. Opticky to tedy vypadá, že se zadání strany a vlády - tedy přeměnit čínské hospodářství na ekonomiku, která více spotřebovává a je tedy méně závislá na exportu - daří.
V centru této strategie stojí samozřejmě stabilní kurz jüanu, který nehledě na srpnovou devalvaci, činí dovážené spotřební zboží a služby stále velmi atraktivní - tím spíše, že čínské mzdy stále rostou. Re-balancování čínské ekonomiky tedy pokračuje, avšak za cenu toho, že si Čína skrze relativně silný kurz dováží ze světa velmi nízkou inflaci. A to je makroekonomický jev, o který v probíhajících měnových válkách nikdo nestojí. Zbytek světa tedy musí být stále ve střehu, neboť slabá čínská data se nakonec vždy mohou stát záminkou ke znehodnocení jüanu.
Přesto další devalvace jüanu není v krátkodobém horizontu na pořadu a to z politických důvodů. V horizontu týdnů bude Mezinárodní měnový fond rozhodovat o zcela absurdním kroku, kterým je zařazení jüanu mezi své rezervní měny (neboli o zařazení mezi koš měny, jež tvoří umělou měnu MMF tzv. SDR). A komunistická Čína zcela logicky zařazení své měny mezi skupinku západních měn požívající tato zvláštní privilegium logicky velmi stojí. Proto do té doby než se MMF k této otázce vyjádří, žádný větší pohyb jüanu nepřipustí. Nicméně v momentě kdy se MMF k tématu jüan a SDR vyjádří, budou mít soudruzi v čínské centrální bance k manipulaci měny volnější ruce.
Region
Maďarská inflace byla v říjnu na rozdíl od české a polské (dle předběžného odhadu) marginálně vyšší ve srovnání s odhadem. Dopad na kurz forintu však nebyl výrazný a maďarská měna včera podobně jako zlotý posilovala spíše až v odpoledních hodinách.
Kromě dnešní české dluhopisové aukce je kalendář očekávaných událostí nezajímavý. Jeho vrcholem jsou páteční odhady růstu HDP ve třetím čtvrtletí, které by měly potvrdit velmi dobrou výkonnost regionálních ekonomik. Patrně důležitější však z pohledu středoevropských měn zůstává prosincové zasedání ECB resp. reakce centrálních bankéřů z Frankfurtu na pravděpodobné zvyšování sazeb v USA.
Dluhopisy
Výnosy německých bundů včera znovu poklesly a korigují tak prudký nárůst z konce minulého týdne. I když desetiletý výnos ztratil další 4 bps a poklesl na 0,62 %, zůstává stále relativně vysoko oproti úrovním z konce října. Výnosům pomohly dolů deflační čísla z Číny a holubičí výroky Liikanena z ECB, který obhajoval další uvolnění měnové politiky. Dnes je v USA státní svátek a v Evropě budou trhy sledovat vystoupení série centrálních bankéřů (Draghi, Constancio, Visco).
V Česku je mezitím na programu aukce státních dluhopisů se splatnostmi v roce 2017 (0 %), 2023 (0,45 %) a 2030 (0,95 %). Ty kratší splatné za dva roky se budou nepochybně prodávat se záporným výnosem.
Komodity
Zatímco cena ropy (Brent) včera vzrostla asi o půl procenta, tak základní kovy v průměru ztrácely tři čtvrtě procenta a dostaly se na nová mnohaletá minima (zinek) nebo do jejich blízkosti (měď).
Reakce na dnes ráno zveřejněná říjnová data z Číny (maloobchod, průmysl) je vesměs negativní a ceny kovů se noří stále hlouběji, ačkoliv data z průmyslu dopadla jen nepatrně hůře, než trh čekal. Cena hliníku dnes ráno klesá opět pod 1500 USD/t a cena mědi ještě hlouběji pod 5000 USD/t.
Ropu prozatím tato čísla příliš nezajímají. Z jejího pohledu byl zajímavější včerejší měsíční report EIA, který na rok 2016 prognózuje pokles produkce ropy v zemích mimo OPEC, první od roku 2008.