Německé akcie si mezi dubnem a zářím letošního roku prošly bolestivou korekcí. Příčinou byl vývoj v Řecku, obavy ze zvedání sazeb v USA a z vývoje na rozvíjejících se trzích a nakonec i skandál společnosti . Podle našeho názoru ale existuje několik důvodů, proč by se index DAX mohl nakonec chovat podobně jako v roce 1998, kdy celý rok zakončil slušnou rally.
Vývoj během předchozích krizí na rozvíjejících se trzích shrnuje graf. V roce 1998 přišla korekce během léta, v říjnu ale trh otočil a vydal se směrem nahoru. V roce 1997 nastala korekce o něco později, v listopadu a v prosinci ale trh smazal většinu předchozích ztrát. V letošním roce jsou doposud ztráty na podobné úrovni jako v roce 1998:
Jaké jsou býčí trendy, které by mohly akcie donutit k růstu? Růst peněžního agregátu M1 v eurozóně zůstává silný a pohybuje se kolem 11 %. Inflační očekávání naopak díky cenám komodit klesají. Růst peněžního agregátu M1 v USA míří také do vysokých hodnot a nyní dosahuje přibližně 8 %. I v USA ale inflační očekávání klesla. V Číně roste agregát 3 – 9% tempem.
Německé exporty do USA rostou 18% tempem, za posledních dvanáct měsíců dosáhly hodnoty 109 miliard eur. K tomu se přidává silný růst exportů do zbytku Evropy. Exporty do Velké Británie rostou 10% tempem, do Španělska 8% tempem, do Itálie 5% tempem a do Francie 2% tempem. Doposud tento vývoj eliminoval slabé vývozy do rozvíjejících se zemí.
Zlepšil se i vývoj relativní valuace německých a amerických akcií. Rozdíl mezi PE indexu DAX a PE indexu S&P 500 se posunul z minus 1,5 bodu na minus 4 body. Z tohoto pohledu jsou tak německé akcie nejlevnější za posledních deset let. Rozdíl mezi dividendovým výnosem indexu DAX a výnosem korporátních dluhopisů s ratingem BBB se navíc zvýšil ze 100 bps na 150 bps.
V dubnu se DAX obchodoval 20 % nad svým 200denním plovoucím průměrem. Šlo o důsledek optimismu živeného slabým eurem a politikou ECB. Nyní se ale akcie obchodují 10 % pod 200denním průměrem a příčinou jsou problémy na rozvíjejících se trzích a skandál kolem emisí vozů . Zatímco v dubnu byli investoři poměrně optimističtí, v současné době propadli pesimismu, což je patrné i z vývoje poměru objemu zobchodovaných put a call opcí:
Zdroj: Commerzbank