Světová ekonomika se nyní nachází v recesi či přesněji řečeno ve stavu kvazirecese. Jasně patrné je to v případě, kdy pro odhad globálního růstu nepoužijeme oficiální čísla týkající se růstu světové ekonomiky, ale odhad skutečného růstu jejího hospodářství. Podle našich odhadů Čína ve druhém čtvrtletí tohoto roku nerostla 7% tempem, ale pravděpodobně jen asi 3% tempem a globální růst by se v takovém případě pohyboval kolem pouhých 2 %.
Co je příčinou této globální kvazirecese? V rozvíjejících se zemích mimo Čínu se objevuje řada úzkých hrdel, která se projevují tlakem na nižší ekonomický růst. Tato úzká hrdla se týkají nedostatku kvalifikované pracovní síly a následného rychlého růstu mezd, kapacit v oblasti výroby elektrické energie či dopravní infrastruktury. Na Čínu zase doléhá pokles její konkurenceschopnosti a nadměrné výrobní kapacity.
V Japonsku je rozdělení příjmů příliš nevýhodné pro domácnosti. Dochází tam totiž k soustavnému poklesu reálných mezd a to se negativně projevuje na poptávce domácností. V eurozóně se zase negativně projevuje vysoká míra nejistoty a nadměrná dluhová zátěž. Na Spojené státy pak doléhá krize v ropném sektoru a vývoj na komoditních trzích doléhá na celou řadu rozvíjejících se zemí.
Jaká je reakce na popsaný vývoj? Monetární politika je stále více uvolněná i přesto, že jádro problému není takové, aby ho tato politika mohla vyřešit. Vývoj monetární báze v USA, eurozóně, Velké Británii a Japonsku shrnuje graf. Zatímco ve Spojených státech už báze neroste, v eurozóně se začala v letošním roce opět zvyšovat. Ve Velké Británii roste od konce roku 2011 a v Japonsku probíhá prudké navyšování báze od počátku roku 2013:
V důsledku popsaného vývoje dochází k neustálému navyšování nadbytečné likvidity, která se rychle pohybuje z jednoho trhu na jiný. Toto neustálé přesouvání kapitálu tak vytváří základ pro „permanentní finanční krizi“. Jde o stav, kdy se likvidita opakovaně přesouvá mezi rizikovými aktivy a aktivy bezrizikovými v závislosti na tom, jak se mění averze k riziku. Posledním příkladem byl vývoj na rozvíjejících se trzích a na trzích akciových. Tento stav bude trvat tak dlouho, dokud se budeme pokoušet řešit problémy reálné ekonomiky monetárními nástroji.
Zdroj: Natixis