Mario Draghi na včerejším zasedání ECB přeladil na holubičí notu. Prognóza byla podle našich očekávání revidována směrem dolů především v inflaci, a to zejména pro příští rok. Na místo inflace na úrovni 1,5 % očekává nyní ECB podobně jako my inflaci na 1,1 %. Pro rok 2017 pak ale změnila prognózu jen kosmeticky (inflace na 1,7 %), a i díky tomu pravděpodobně nakonec zatím zůstává jenom u slov. Doprovodný komentář ale i tak jasně ukazuje na vyšší pravděpodobnost rozšíření měnové expanze. ECB navíc i po snížení inflační prognózy vidí dál rizika vychýlená směrem dolů. A proto Mario Draghi na řadě míst v doprovodném komentáři zostřil holubičí rétoriku. Jaká je nejpravděpodobnější reakce v případě další kumulace inflačních rizik? Na prvním místě by pravděpodobně šlo o natažení kvantitativního uvolňování za horizont září 2016, pak popřípadě i rozšíření QE - technický limit na nákupy individuálních cenných papírů byl navýšen z 25 % na 33 % již dnes.
Jestliže včerejší den byl o ECB, tak dnešek bude o amerických datech z trhu práce a Fedu. Srpnové statistiky z trhu práce mohou totiž rozhodnout o tom, zdali Fed přikročí ke zvýšení úrokových sazeb na zasedání, jež proběhne za necelé dva týdny. Zde je přitom důležité vědět, že trh prozatím na tuto možnost nesází a tak dnešní číslo z trhu práce může mít pro opravdu důležité tržní implikace pro všechny třídy aktiv. Základní otázka tedy zní jak dobrá by musejí být dnešní data z trhu práce, aby se FOMC rozhoupal k utažení měnové politiky již v polovině září?
Pokud jde o hlavní údaj v podobě přírůstku nových pracovních míst - zde by pro růst sazeb zřejmě hovořil přírůstek ve výši větší než byl například ve středu zveřejněný ADP report - tedy 190 tisíc a výše (náš odhad 190 s rizikem, že to bude více). Vedle tohoto hlavního čísla pak bude důležité sledovat i údaje mzdách, kde nutnou (nikoliv postačující) podmínkou pro zářijové zvýšení sazeb je podle nás to, aby jejich meziroční růst nepoklesl pod 2 %.
Sada dat, která přijde dnes odpoledne má tedy potenciál udržet tržní volatilitu vysoko, tím spíše, že hlavní měsíční číslo z trhu práce je samo o sobě notoricky volatilní a podléhá velkým revizím. Tržní reakce pak může být i umocněna tím, že v USA mají následně prodloužený víkend a v pondělí jsou americké trhy zavřeny (Labor Day).
Region - forex
Regionální měny včera v návaznosti na zasedání ECB vůči euru posilovaly. Oproti předchozímu dni posílil nejvíce zlotý (asi o půl procenta). Koruna se vůči euru příliš nehýbala a zůstala v těsné blízkosti hranice kurzového závazku ČNB.
Dnes ráno láká pozornost zejména rozhovor s guvernérem ČNB Singerem v LN. Podobně jako viceguvernér Tomšík tak i Singer “verbálně zaintervenoval” a varoval před očekáváním jednoznačného posílení koruny po skončení intervencí a uvedl, že měna může nakonec i oslabit. Velice zajímavé byly i informace, jež souvisí s termínem ukončením kurzového režimu. Pro dřívější exit není podle Singera důvod a navíc významně naznačoval jeho možné prodloužení, zejména s ohledem na dění v zahraničí. Co se pak týče možnosti zavedení negativních úrokových sazeb, tak ačkoliv jej Singer nevyloučil, tak zopakoval, že pro ČNB nyní nejsou primárním nástrojem měnové politiky a že bankovní rada z představy jejich zavedení není nadšena.
Dnešní kalendář je poměrně zajímavý. Kromě revize maďarského HDP trhy (a ČNB) zajímá zejména růst českých mezd za druhé čtvrtletí.
Dluhopisy
Výnosy včera především v Evropě klesaly a to v reakci na holubičí komentáře prezidenta ECB Draghiho. Za zmínku stojí rovněž výsledek české aukce státních pokladničních poukázek, které dosáhly poprvé na primárním trhu záporného výnosu. Vysoká poptávka v aukci reflektuje fakt, že českém bankovním systému je obrovský přebytek korun plynoucí z intervencí ČNB (především díky nim se bilanční suma ČNB navýšila v srpnu o 100 miliard korun).
Dnešek bude o amerických datech z trhu práce, jež rozhodnou o tom, zda Fed zvýší sazby již v září. Pokud jde o hlavní údaj v podobě přírůstku nových pracovních míst - zde by pro růst sazeb zřejmě hovořil přírůstek ve výši větší než byl například ve středu zveřejněný ADP report - tedy 190 tisíc a výše (náš odhad 190 s rizikem, že to bude více). Vedle tohoto hlavního čísla pak bude důležité sledovat i údaje mzdách, kde nutnou (nikoliv postačující) podmínkou pro zářijové zvýšení sazeb je podle nás to, aby jejich meziroční růst nepoklesl pod 2 %.