Čínské akcie dnes padaly nejvíce za poslední tři týdny. Hlavní akciový index Shanghai Composite prohloubil ztráty až na 6,2 procenta a uzavřel obchodování na 3748,16 bodu. Za propadem stály primárně obavy, že sílící čínský realitní trh sníží vyhlídky na další vládní stimul akciového trhu. Dnešní propad čínského akciového trhu byl tak největší od 27. července, kdy Shanghai Composite odepsal dokonce 8,5 procenta. Klesl i index čínských firem kótovaných v Hongkongu Hang Seng China Enterprises a to o 1,9 procenta na nejnižší úroveň za posledních 9 měsíců.
Ještě před otevřením trhu Čínská centrální banka oznámila nastavení kurzového středu pro juan na 6,3966 dolaru, tedy silnější než byl předchozí pevný kurz 6,3969 juanu za dolar. Čínská měna však proti americkému dolaru stejně oslabila a mírně spadla na 6,4011.
Čínských regulátor cenných papírů v pátek oznámil, že China Securities Finance Corp. Kvůli klesající volatilitě omezí nákupy na tamním akciovém trhu. Navíc dnešní data z čínského realitního trhu ukázala na meziměsíční růst cen nových domů v červenci v 31 čínských městech ze 70 sledovaných vládou, v červnu to bylo jen 27. Investoři tak již tolik nevěří v další vládní stimul a centrální banka navíc v rámci operací na volném trhu ztrojnásobila objem hotovosti napumpované do finančního systému, což snižuje šance na pokles povinných minimálních rezerv věřitelů. Čínská centrální banka provedla dohody o sedmidenním zpětném odkupu v hodnotě 120 miliard juanů, jednalo se tak o zdaleka největší nabídku reverzního repa od ledna 2014.
Když čínská China Securities Finance Corp. přestane nakupovat, investoři začnou panikařit, je totiž v současnosti největším hráčem na čínském trhu. Od minima, kterého dosáhl index 8. července až do pondělí Shanghai Composite vzrostl o 14 procent, k tomu mu dopomohly zcela bezprecedentní vládní intervence, které následovaly po propadu trhu o 4 biliony dolarů. V minulém týdnu přitom poté co čínská měna oslabila nejvíce za posledních 21 let a ničila světové trhy, Shanghai Composite připsal 5,9 procenta.
Jak se v pátek vyjádřil čínský regulátor, čínská China Securities Finance na tamním akciovém trhu v následujících letech setrvá, nevstoupí však za normálních okolností na trh, pokud se neobjeví neobvyklá volatilita nebo systemická rizika. S poklesem volatility čínský regulátor chce nechat trh, aby se sám přizpůsobil. Klíčová nyní pro čínské akcie bude hranice 4000 bodu, jejíž prolomení však nebude bez katalyzátorů, jako je například další vládní podpora trhu, vůbec snadné. Medián akcií na čínské pevnině se v současnosti obchoduje na 72násobku ohlášených zisků, což je více než na jakémkoliv z deseti největších světových trhů. Na vrcholku čínské akciové bubliny v roce 2007 to přitom byl 68násobek.
Zdroj: BBG, RTRS, CNBC