Cena ropy pokračovala dnes v poklesu. Dolů ji tlačí růst aktivity vrtů v USA, prohlášení Íránu o možném nárůstu produkce celé organizace OPEC na rekordní úroveň po zrušení protiíránských sankcí a nepříznivá data z japonské ekonomiky, která je třetím největším konzumentem ropy na světě a ve druhém čtvrtletí klesala. Navíc se objevily zprávy, že Omán dosáhl v červenci rekordní ropné produkce 1 milionu barelů denně.
Futures dnes v New Yorku klesly až o 2 procenta a obchodovaly se tak blízko vnitrodenních minim dosažených 14. srpna. Cenu ropy poslalo níže prohlášení zástupce OPEC pro Írán, který uvedl, že po odstranění omezení pro mezinárodní ropný vývoz Íránu by OPEC mohl zvýšit produkci až na 33 milionů barelů denně. Zároveň se počet těžních věží v USA podle informací Baker Hughes zvýšil o 2 na 672, nejvíce od letošního května.
Cena ropy se tak od červnového vrcholu propadla již o více než 30 procent a to hlavně dílem spekulací o tom, že světový přebytek černého zlata ještě nějakou dobu potrvá. Kupříkladu americké zásoby surové ropy sice klesaly k 7. srpnu již třetím týdnem v řadě, i tak se však dodávky nacházejí více než 90 milionů barelů nad pětiletým průměrem pro toto období v roce.
Ropa Brent dnes střídala zisky a ztráty, ropa WTI odepisovala až blízko 2 procentům. Aktuálně ropa Brent ztrácí 0,2 procenta na 49,09 dolarů za barel a pohybuje se tak i nadále pod hranicí 50 dolarů za barel. Ropa WTI ztrácí 1,08 procenta na 42,04 dolarů za barel.
Ceny ropy klesaly také vlivem sílícího dolaru vůči většině měn poté, co Čína přeorientovala kurz své měny směrem k tržnímu přístupu. Pokud je čínská ekonomka skutečně tak slabá, jak to vypadá a bude dokonce dále slábnout, mohla by s sebou stáhnout i další asijské ekonomiky. Pak by očekávané oživení poptávky ve třetím čtvrtletí zůstalo ve hvězdách.
Ropné plošiny v USA a Mexiko
Těžaři v USA, největšímu světovému spotřebiteli ropy, přidávaly podle dat Baker Hughes na ropné plošiny těžní věže již čtvrtým týdnem v řadě. Počet aktivních strojů stoupl sice na 672, od prosince však počet souprav klesl o 60 procent.
V rámci poslední snahy uvolnit 40tiletý zákaz na většinu domácího exportu ropy USA souhlasily, že povolí proudění části surové ropy do Mexika. Producenti včetně Mobil a již dlouho volají po ukončení omezení na americký vývoz černého zlata a to hlavně poté, co rozmach vrtů zvýšil americkou produkci. Podle státem vlastněné mexické společnosti Petroleos Mexicanos bude až 100000 barelů lehké ropy a kondenzátu denně směněno za těžkou mexickou surovou ropu.
V současné době je globální trh ropy v přebytku o zhruba 3 miliony barelů denně. Za převis nabídky zemí OPEC přitom podle íránského národního zástupce při OPEC mohou Saudská Arábie a Irák.
Zdroj: BBG, RTRS