Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomická pohádka na víkend

Ekonomická pohádka na víkend

14.08.2015 17:45

Ekonomický vývoj posledních let přinesl řadu podnětných úvah, ale také řadu pohádek a polopohádek. Na tom se asi shodneme úplně všichni, problém je jen v tom, že se často neshodneme, co je co. Týká se to i vývoje v Evropě, tedy vývoje, který je nám hodně blízký.

Následující obrázek ukazuje míru fiskálního brzdění ve vybraných evropských zemích v dvou obdobích. Tedy v letech 2011 – 2014 a v letech 2014 – 2017 (jde tedy z části o projekce). V prvním období tak například fiskální brzda (snížení strukturálních deficitů) v Řecku představovala 9,5 % potenciálního produktu, ve Španělsku 4,3 %, v celé eurozóně 2,7 %. Po roce 2014 by se pak podle odhadů JPMorgan mělo brzdit mnohem méně.

Pohadka 1.png

Existovala pohádka o tom, že fiskální utahování povede k růstu důvěry a bude nakonec ekonomiku stimulovat. Ta je dnes už mrtvá. Byla založena na přání a na dosti selektivních studiích. Pravda je poměrně jednoduchá: Fiskální utahování ekonomiku utahuje. A bohužel často platí, že toto utahování nakonec míru zadlužení zvýší namísto toho, aby jí snižovalo. Pokud ale spadneme do druhého extrému a budeme tvrdit, že periferie měla fiskálně stimulovat, vydáme se opět do říše pohádek.

Je to sice delší, ale o to horší cesta ...


V prvním z následujících dvou grafů je vývoj běžných účtů periferních ekonomik, v druhém je výše vnějšího zadlužení. Do roku 2008 se tyto deficity běžných účtů prudce prohlubovaly a vnější dluhy povětšinou rychle rostly. A právě tento vývoj si vynutil zmíněné utahování. Vynuceno tedy bylo tím, že periferie už nebyla schopna financovat deficity běžných účtů novými vnějšími (!) dluhy.

Pohadka 2.png

Soukromý sektor ze zahraničí tedy už periferii nechtěl půjčovat, své exporty periferie samozřejmě skokově zvýšit nedovedla a tudíž byla efektivně donucena ke snížení dovozů. Což znamená, že musela snížit poptávku (a za to se jí dostalo půjček z veřejných zdrojů jiných zemí a institucí, což částečně eliminovalo propad v půjčkách tržních). A vše se točí kolem toho, že kdyby měly země v problémech svou vlastní měnu, došlo by k jejímu oslabení a následnému vyřešení problémů s nerovnováhou mezi exporty a dovozy.

Je třeba zdůraznit, že toto oslabení nemá vůbec nic co do činění s nějakými umělými kroky, měnovými válkami, apod. Šlo by naopak o přirozenou reakci jedné z nejdůležitějších cen. Navíc by možná probíhalo postupně, takže by k velkým nerovnováhám ani došlo. Vrátit se zpět do bodu nula ale dnes v podstatě nejde, protože periferie má hodně dluhů v eurech a návrat k vlastní měně by znamenal obrovský růst dluhové zátěže. Eurozónu tak drží pohromadě to, co jí přivedlo na okraj srázu.

Skryto před zraky veřejnosti i trhů

V dobré pohádce by mělo být nějaké tajemství, něco skrytého. Tento prvek najdeme i zde. Dnes už se o tom téměř nehovoří (a v podstatě vždy to bylo pod rozlišovací schopností trhů), ale v eurozóně se popsaný napnelizmus na delší dobu schovával do tzv. systému Target2. Ten má v podstatě fungovat jako zúčtovací systém mezi jednotlivými centrálními bankami zemí eurozóny. Když ale periferii vyschly zahraniční zdroje, stal se z něj celkem rychle systém svým způsobem skrytých půjček. Patrné je to z následujícího grafu – pohledávky Německa v tomto systému prudce rostly až do roku 2012, na druhém konci penězovodu stály zejména Španělsko s Itálií.

Pohadka 3.png

Z grafu je naštěstí vidět, že i v systému Target2 už snad největší napnelismus pominul, i když samozřejmě nejsme ani zdaleka ve stavu běžném v letech 2007, 2008. A celá dnešní pohádka na víkend by se dala shrnout následovně:

Politika utahování periferii z hlediska růstu a snižování míry zadlužení určitě nepomohla. Utahování ale bylo vynuceno. Ne obecnou výší dluhů, ale dluhy vnějšími, respektive tím, že periferie už si nemohla více půjčovat na uspokojování svých potřeb zahraničním zbožím a službami. Jako výrazný nárazník v celém procesu akomodace posloužil systém Target2, který k tomu ale přišel jako slepý k houslím (nervózní z toho byli pochopitelně zejména Němci). Naštěstí se zdá, že i zde máme to nejhorší za sebou. Bohužel někde v tom smyslu, že rovnováhy bylo dosaženo spíše přes ono utahování všeho druhu, než přes zvýšenou ekonomickou aktivitu (exporty). A výše uvedené nic nemění na tom, že za dluhy mohou dlužníci a i věřitelé a podle mého se stále čeká na velké odpouštění. Doposud je to tak spíše pohádka z dílny bratří Grimmů. Ale i přesto: A konzumovali jsme všichni šťastně až do smrti...


Čtěte více:

Výrobní ceny v USA zpomalují, ale překonávají odhady
14.08.2015 14:41
Index cen výrobců ve Spojených státech se za červenec zvýšil o 0,2 pro...
Zvýšení amerických sazeb a rozvíjející se trhy: Vítězství Indie a prohra Brazílie
14.08.2015 15:26
Až Fed zvýší sazby, na rozvíjejících se trzích sázejte na Indii a vyh...
Automobilky dostaly americký průmysl do tempa
14.08.2015 15:31
Průmyslová výroba v USA za červenec slušně zrychlila. Růst o 0,6 proce...

Váš názor
  •  
    15.08.2015 15:11

    Něco pro ty kteří neposlouchají jen názory s.Moravce http://www.penize.cz/kurzy-men/302804-trhy-v-cervenci-utrpeni-ceskeho-centralniho-bankere
    Homo
Aktuální komentáře
08.11.2024
17:31Závěr týdne akciím už tolik nesvědčí, ale DJIA stoupá s podporou bank či zdravotnictví  
17:17Letošní rok přinesl pozoruhodnou interakci mezi sazbami a finančními podmínkami. Jaká je situace nyní?
17:02ČSÚ: Export z ČR do Německa v prvním pololetí mírně klesl na 700,2 miliardy Kč
16:57Čtvrtletní zisk majitele British Airways vzrostl o 15 procent
16:09Jak si vsadit na čínské elektromobily?
14:41Komentář analytiků Fidelity: Trump zvítězil. Následky?
13:02Perly týdne: Dvouletý býčí trh mívá před sebou ještě roky růstu
12:26UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
12:23UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
12:17UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
11:39Čína umožní místním vládám vydat další dluhopisy a zbavit se skrytého dluhu
11:22Dluhopisům se dál daří, zatímco akcie brzdí. Fed nový impuls nedodal  
11:10Warren Buffett prodává své akcie. Zde je jeho 5 největších pozic
9:42Nezaměstnanost v ČR se po zářijovém růstu snížila v říjnu opět na 3,8%
9:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 2,7 pct. HDP
9:03Rozbřesk: ČNB i Fed snížily sazby podle očekávání. Koruna získává půdu pod nohama
8:51Powell ubezpečil trhy o kontinuitě měnové politiky Fedu, čínské akcie zamířily dolů a evropské futures jsou zelené  
8:50UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Vnitřní informace
6:23Prudký nárůst výnosů dluhopisů je varováním pro „krále dluhu“ Trumpa. Avizované daňové škrty a cla by zvýšily deficit a inflaci
07.11.2024
22:11Jan Čermák: Po čase konečně nudné zasedání Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university