Pokud aktivita na trhu fúzí a akvizic letos vydrží, může rok 2015 dokonce překonat transakční rekord z roku 2007 před globální finanční krizí. Společnosti touží po růstu tolik, že propadly nákupní horečce. S ohledem na současné tempo transakční aktivity by podle poskytovatele dat Dealogic dohody o převzetí dosáhly za letošní rok 4,58 bilionu dolarů. Takový objem by pohodlně předčil 4,29 bilionu dolarů roku rekordních transakcí 2007.
Není samozřejmě nikde psáno, že aktivita na trhu fúzí a akvizic si udrží momentální vražedné tempo a intenzitu. Z jedné transakce se sice obvykle rodí jiná, vše ale záleží na vedení firem, jejich postoji a chuti riskovat. Trend se tak velmi snadno a rychle může otočit. Prozatím se však vedoucí pracovníci, co se transakcí týká, spíše naparují, ale kupříkladu takové ostré zvýšení úrokových sazeb, zhoršení ekonomické situace či geopolitická nestabilita je mohou snadno přimět ke změně přístupu.
Obecně se očekává zvyšování výpůjčních nákladů v následujících měsících a letech. Americký Fed začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby a to již v září nebo prosinci. Doposud byla volba pro firmy celkem snadná, buďto mohly použít hotovost, která nic nevydělávala anebo si vzít relativně laciný úvěr. V roce 2007 aktivita na poli převzetí firem začala skomírat, když se kvůli hypotékám začaly hroutit úvěrové trhy. To vedlo ke zpomalení účelových odkupů a převzetí finančníky s velkým podílem vypůjčených finančních prostředků. Následovaly roky omezené aktivity, kdy se společnosti obávaly utrácení a soustředily se spíše na hromadění hotovosti.
Pokud aktivita na trhu fúzí a akvizic letos vydrží, může rok 2015 překonat rekord z roku 2007 před globální finanční krizí. Zeleně dosavadní aktivita od počátku roku. Zdroj: WSJ
Zhruba před osmi lety již touhle dobou celosvětová aktivita M&A překračovala 3 biliony dolarů, nyní je zatím bilance oznámených transakcí a nabídek pro letošní rok na 2,78 bilionech dolarů. V létě roku 2007 však začaly s rozpadem amerického nemovitostního trhu vysychat zdroje levných úvěrů a následovala globální finanční krize. Nyní zažívají transakční zprostředkovatelé doslova opojné časy. Společnosti po letech osekávání nákladů během recese hledají cesty jak oživit růst a zároveň nalézt další nákladové úspory ve spíše pomalejším ekonomickém prostředí.
Včera Buffettova oznámila nákup průmyslové společnosti Precision Castparts Corp za 32 miliard dolarů. Právě tento obchod je posledním příkladem honby za růstem prostřednictvím mega transakcí. Převzetí Precision Castparts je zdaleka největším dealem v padesátileté historii . Warren Buffett se v současnosti soustředí právě na velké transakce v zájmu posílení růstu svého 354miliardového konglomerátu.
Jedním z faktorů, které přispívají k ideálním podmínkám na trhu pro transakce typu M&A je zpomalování růstu tržeb a zisku. Silnější dolar neulehčuje společnostem situaci na zámořských trzích stejně tak jako propad cen komodit nebo ekonomické nerovnosti. Růst zisku společností z indexu S&P 500 podle FactSetu směřuje ve druhém čtvrtletí k propadu o jedno procento, v prvním kvartále přitom rostl o 0,9 procenta. Za celý rok 2014 zisk firem z S&P 500 stoupal tempem 5,5 procenta.
Aktivita na poli fúzí se stala horkým tématem na manažerských schůzích, nikdo nechce být vynechán. Je to právě makroekonomické prostředí s nízkým růstem společně s příležitostí k rozvoji přidáním novým divizí a zákazníků, které pohání trh fúzí a akvizic. Relativně levné úvěry, vysoké ceny akcií a pokladny plné hotovosti poskytly firmám nutné nástroje. Proto je možné, že rok 2007 bude vyrovnán anebo dokonce překonán.
Zdroj: WSJ