Kdo pracuje v Evropě nejdéle co do průměrného počtu odpracovaných hodin? Řekové. V tomto pomyslném závodu, kde první místo není zrovna vítězstvím v tom pravém smyslu slova, jim směle konkurují Rusové. Proč vlastně Pyrrhovo vítězství? Protože z hlediska produktivity práce měřené hrubým domácím produktem za odpracovanou hodinu je dle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj například Rusko s 25,9 za každou z evropských zemí. Řecko na tom s hodnotou 36,2 není o moc lépe a zaostává značně pod průměrem eurozóny na úrovni 50. Zdá se, že právě žalostně nízká produktivita práce by mohla být jedním z důvodů nekončících problémů řecké ekonomiky.
Z hlediska počtu odpracovaných hodin na osobu vede v Evropě v pracovitosti Řecko.
Stejně jako dluhy může i nízká produktivita zdevastovat ekonomiku. Když ještě k tomu připočteme propad investic a chabou demografickou situaci máme tři strukturální omezení, která rozhodně smršťující se ekonomice nepřidají. Například ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 4,6 procenta, což je ještě mírně více než očekávali analytici. Slabý růst ruské ekonomiky pramení spíše než z ekonomické politiky z fundamentálních faktorů. Rostoucí počet odpracovaných hodin napříč tamní ekonomikou nahradil pouze částečně slabou produktivitu a negativní demografické vlivy.
Co se počtu odpracovaných hodin týče, s 1982 až 2034 hodinami na hlavu podle posledních dat OECD se Rusko může z Evropy srovnávat jedině s jejím nejzadluženějším národem.
Zatímco v letech 2000 až 2008, která odpovídají prvním dvěma prezidentským obdobím Vladimira Putina, díky růstu cen ropy rostla ruská ekonomika průměrně tempem 7 procent, předpokládá MMF pro letošní rok její 3,4procentní propad a pro rok 2016 počítá pouze s mírným oživením. Střednědobý výhled pro ruskou ekonomiku očekává 1,5 procentní růst ročně. Klíčem ke zvyšování potenciálního růstu ruské ekonomiky je podle Mezinárodního měnového fondu zrychlení strukturálních reforem. Situace se ovšem jen tak nezlepší, technologické sankce zavedené v souvislosti s konfliktem na Ukrajině budou pravděpodobně doléhat na ruskou ekonomiku i v letech 2016 až 2018. MMF předpokládá, že sankce uvalené na Rusko sníží jeho reálné HDP o 1 až 1,5 procenta.
HDP na odpracované hodiny. Rusko je ve srovnání s Evropou nejméně produktivním národem. Markantní je obzvláště rozdíl v produktivitě Ruska a USA.
Ekonomové očekávají růst všech ekonomik eurozóny až na Řecko a možná Finsko. Čtvrteční data pravděpodobně ukáží na další prohlubování řecké recese ve druhém kvartále tohoto roku a to na zhruba 0,5procentní pokles tamní ekonomiky.
Zdroj: BBG