Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád íránských sankcí = příležitost století?

Pád íránských sankcí = příležitost století?

15.07.2015 11:24
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Jak již Kristýna Zahradníková ve svém článku pěkně zmínila, Evropa, Rusko i Čína se relativně těší na zrušení dlouhotrvajících sankcí proti Íránu. Írán totiž představuje obrovský trh, který je dosud nepenetrovaný zahraničními technologiemi, zbožím i službami. Může to tak být velká příležitost pro řadu firem.

Asi nejdůležitějším krok budou muset udělat Spojené Státy v kongresu, který bude přezkoumávat podmínky dohody, která byla “upečena” zástupci více národů s Íránem v rakouské Vídni.

Barack Obama před dvěma lety započal ukončení toho, co ještě prezident Reagan schválil v roce 1987 jako odpověď na podporu terorismu tehdejšího režimu. Za porušení hrozila peněžitá pokuta a osoby mohly být dokonce uvězněny až na 20 let.

Americké sankce
Předmětem amerických sankcí proti Íránu byla široká paleta zboží a služeb, která nesměla být exportována, reexportována, prodána nebo poskytnuta přímo či nepřímo z USA nebo Američanem vládě Íránu nebo dalším složkám íránskéhé státního aparátu.

Žádný Američan nebo osoba jednající v zájmu USA nesmí poskytovat žádné služby ani transakce ze kterých by mohl profitovat Írán nebo íránská vláda. Týká se to i aktivit zprostředkovávání prodeje cizího zahraničního zboží nebo organizace financování íránských aktivit.

Zakázáno je také jakékoliv investování, financování, poskytnutí finančních zdrojů nebo aktiv, úvěrů nebo jiných finančních zdrojů v Íránu nebo jakékoliv instituci vlastněné nebo kontrolované íránským státním aparátem. Zároveň je americkým bankovním institucím zakázáno poskytovat své služby íránskému státnímu aparátu včetně bank vlastněných nebo kontrolovaných íránskou vládou.

Klíčovým ujednáním je zákaz americkým občanům a firmám obchodovat s Íránem v jeho petrochemickém a ropném sektoru a nesmí také za žádných okolností financovat takové cizí aktivity. Subjekty v USA také nesmí poskytovat služby, včetně těch finančních, a poskytovat technologie, které by přinesly prospěch íránskému ropnému průmyslu. Toť krátké shrnutí sankcí uvalených na Írán ze strany Spojených Států Amerických podle oficiálního dokumentu OFAC.

Příležitost, která se naskytne jednou za století?
Pokud by ovšem sankce skutečně padly, byla by to velká příležitost samozřejmě i pro americké firmy. Například agentura Bloomberg si všímá toho, že historická dohoda s Íránem by znamenala práci nejen pro Boeing ale i pro Airbus Group. Mohly by přispět k tomu, aby se obnovily letky letadel tamních aerolinek jako například IranAir.

Průměrné stáří komerčního letounu provozovaného touto aerolinkou je 26,7 let. Ta podle údajů vlastní celkem 43 letadel. Nejvíce 16 letadel Fokker 70/100 s průměrným stářím 22,8 let. Mezi letadly jsou také například muzejní kousky jako sedm legendárních Boeingů 747 s průměrným stářím 36 let. Ty skutečně již přesluhují, když průměrné stáří letounů typu 747 podle údajů IATA dosahuje lehce přes 16 let.

Další aerolinky jsou na tom obdobně, v rámci daného regionu patří ovšem IranAir jednoznačně k nejstarším, když pro srovnání například velmi populární Emirates ze sousedních Spojených Arabských Emirátů dosahují průměrného stáří svých strojů pouze 6,3 let.

Šance na nové objednávky pro letecké společnosti Boeing a Airbus dohromady představují investice v objemu 20 mld. USD a to nemusí být konečné číslo. Odhaduje se, že IranAir bude potřebovat alespoň 100 nových letadel od menších letounů s jednou uličkou určených pro short-haul lety a také větší letouny jako A350 nebo 787 Dreamliner pro long-haul lety.

Obě společnosti odmítly celou záležitost jakkoliv komentovat.

Regionální konkurence je ostrá jako břitva
Na druhou stranu je tu řada otázek, které musí být vyřešeny. Aerolinky jsou v řadě případů vlastněné státem a tomu bude trvat dlouho než se odhodlá k obměně letky letadel. Do té doby mohou kompletně ovládnout vzdušný prostor rychlí, velcí a bohatí rivalové z okolních států jako třeba právě Emirates, Etihad Airways nebo Qatar Airways. Takže úspěch amerických a evropských firem bude do značné míra záviset i na rychlosti a flexibilitě íránského státu.

Zdroj: Airfleets.net, Bloomberg, IATA, US Department of the Treasury


Čtěte více:

Yellenová asi dolar nepotěší, euro se připravuje na drama v řeckém parlamentu
15.07.2015 10:38
Sadě nových dat z Číny se ráno podařilo trochu zmírnit obavy, které v ...
Evropa hledá směr, nedaří se automobilkám
15.07.2015 11:06
Západoevropské akciové indexy po počátečním poklesu mírně rostou, příp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data