Nesouhlas s možností, aby ČR byť i jen přechodně ručila za přibližně jedno procento krátkodobé půjčky Řecku, chce dnes v Bruselu svým resortním kolegům tlumočit český ministr financí Andrej Babiš. Šéfové státních kas zemí osmadvacítky se scházejí poprvé od mimořádného summitu eurozóny, který řecký problém řešili.
Na něm prezidenti a premiéři 19 zemí eurozóny po nočním jednání v pondělí ráno rozhodli, že zadlužená země může jednat o novém záchranném programu s Evropským stabilizačním mechanismem (ESM).
Vyjednávání o v pořadí třetím záchranném programu ale budou moci odstartovat až poté, co řecký parlament dnes či ve středu přijme první balík reforem, které se týkají mimo jiné daní a penzijního systému.
Do doby, než tato jednání skončí, má pomoci Řecko udržet finančně nad vodou krátkodobá půjčka. Na krytí závazků a otevření bank bude země na několik týdnů potřebovat zřejmě kolem 12 miliard eur.
Možné varianty řešení od pondělí probírají experti eurozóny. Mohlo by se jednat například o dvoustranné půjčky, nebo využití dosud zadržovaných zisků z řeckých dluhopisů, které jsou nyní u Evropské centrální banky.
Jinou možností je ovšem také použití prostředků ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z něj ručí všechny země EU, Česka by se to týkalo v rozsahu 1,13 procenta. Není ale jisté, že bude tento způsob řešení nakonec přijat.
"Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně," uvedl v pondělí Babiš. Upozornil ale také, že Česko může být přehlasováno, k příjetí návrhu totiž stačí kvalifikovaná většina.
Zdroj: RTRS, ČTK