V Bruselu dnes odpoledne začal s napětím očekávaný summit zemí eurozóny. Má rozhodnout, zda hluboce zadlužené Řecko může začít vyjednávat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Zatímco řecký premiér Alexis Tsipras je podle svých slov připraven na čestný kompromis, německá kancléřka Angela Merkelová zdůrazňuje poškozenou důvěru v Atény a tvrdí, že nechce dohodu za každou cenu. Francouzský prezident Francois Hollande je odhodlaný udělat vše pro setrvání Řecka v eurozóně a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker chce na dohodě pracovat "do poslední milisekundy".
Když o dnešní schůzce v úterý poprvé mluvil předseda jednání členských zemí EU Donald Tusk, označil neděli za konečný termín pro dohodu s Řeckem. Dnes bylo jeho vystoupení před novináři nakonec zrušeno stejně, jako summit celé evropské osmadvacítky, který měl jednání šéfů států a vlád zemí platících eurem večer doplnit.
Ani celkem 13 hodin jednání v sobotu a dnes ale ministrům financí zemí eurozóny nestačilo k tomu, aby pro své vládní šéfy připravili společné stanovisko. "Pokročili jsme, ale některé velké otázky zůstaly otevřené. Tak je předložíme šéfům vlád. Bude to na nich," poznamenal při příchodu na jednání šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska.
Už v sobotu se ukázalo, že mnohé země eurozóny svým řeckým partnerům prostě nevěří, že skutečně mají zájem provést reformy, které jim mají odemknout cestu k pomoci z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Důvodem nedůvěry mimo jiné je, že navržený balík se velmi podobá tomu, který přesně před týdnem řečtí občané v referendu jednoznačně odmítli. A pro země jako Německo či Finsko jsou tak nynější řecké sliby nedostatečné.
Podle německé kancléřky Angely Merkelové je situace výjimečně složitá. Připomněla, že se v posledních několika měsících výrazně zhoršila řecká hospodářská situace. To však podle ní není vše. "Ztratila se ta nejvýznamnější měna, kterou je důvěra," upozornila Merkelová.
Agentura Reuters citovala z návrhu závěrů ministerské schůzky. Podle nich by jednání o balíku pomoci pro Řecko neměla začít dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu. Je tak možné, že lídři definitivní rozhodnutí o spuštění rozhovorů o záchranném programu o několik dní odloží a budou žádat, aby parlament v Aténách do té doby některé významné reformní kroky schválil.
Podle posledních informací mají Atény čas do středy 15. července, do kdy by měly být ratifikovány zákony k navrhovaným úsporným opatřením. Teprve poté, kdy zákony úspěšně projdou řeckým parlamentem, je EMU ochotna pokračovat v dialogu o další pomoci.
Není zatím zcela jasné, zda ministři financí v podkladech pro summit eurozóny nějak zohlednili německý nápad na pětiletou pauzu řeckého členství v eurozóně. Podobný vývoj ale předem odmítl francouzský prezident Francois Hollande s tím, že Řecko buď v eurozóně zůstane nebo ne; jeho odchod si přitom Paříž nepřeje a pro dohodu udělá vše. Už poněkolikáté v posledních dnech se tak projevil rozdílný postoj dvou velkých zemí eurozóny k vývoji okolo řecké dluhové krize.
O možnosti dohody ještě dnes, pokud si to všichni budou přát, je ale přesvědčen Alexis Tsipras. "Dlužíme to evropským národům, které chtějí Evropu jednotnou a nerozdělenou," prohlásil předseda levicové řecké vlády.
Zdroj: RTRS, ČTK, BBG