Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varufakis pro Project Syndicate: Úsporná opatření jsou jediným kamenem úrazu

Varufakis pro Project Syndicate: Úsporná opatření jsou jediným kamenem úrazu

26.05.2015 10:01

Zpravodajstvím o jednáních řecké vlády s věřiteli se jako červená nit táhne jeden omyl. Je obsažený například v nedávném komentáři Philipa Stephense v deníku Financial Times a spočívá v názoru, že „Atény jsou neschopné či neochotné – anebo obojí – zavést program hospodářských reforem“. Jakmile je tento omyl předložen jako fakt, je jen přirozené, že se další pozornost věnuje tomu, jak naše vláda řečeno se Stephensem „promrhává důvěru a dobrou vůli svých partnerů v eurozóně“.

Realita rozhovorů je však úplně jiná. Naše vláda dychtivě touží realizovat agendu zahrnující všechny hospodářské reformy, na které kladou důraz evropské ekonomické mozkové trusty. Navíc jsme v jedinečné situaci, kdy dokážeme udržet podporu řecké veřejnosti pro zdravý hospodářský program.

Zamysleme se nad tím, co to obnáší: nezávislý berní úřad, neustálé rozumné primární fiskální přebytky, smysluplný a ambiciózní privatizační program v kombinaci s rozvojovou agenturou, která využije veřejná aktiva k vytvoření investičních toků, skutečnou penzijní reformu zajišťující dlouhodobou udržitelnost systému sociálního zabezpečení, liberalizaci trhů zboží a služeb atd.

Pokud je tedy naše vláda ochotna přijmout reformy, které naši partneři očekávají, proč ještě z jednání nevzešla dohoda? Kde je kámen úrazu?

Problém je jednoduchý: věřitelé Řecka trvají na ještě rozsáhlejších úsporných opatřeních letos i v dalších letech – takový přístup by ovšem brzdil zotavení, bránil růstu, zhoršoval dluhový deflační cyklus a vposledku také nahlodával ochotu a schopnost Řeků chápat smysl reformní agendy, kterou země tak zoufale potřebuje. Naše vláda nemůže – a nebude – akceptovat léčbu, u níž se po dlouhých pěti letech ukázalo, že je horší než nemoc samotná.

Tlak našich věřitelů na rozsáhlejší úsporná opatření je jemný, ale trvalý. Lze ho vysledovat v jejich požadavku, aby Řecko vykazovalo neudržitelně vysoké primární přebytky (více než 2% HDP v roce 2016 a více než 2,5% nebo i 3% v každém následujícím roce). Abychom toho dosáhli, měli bychom prý zvýšit celkovou zátěž daně z přidané hodnoty v soukromém sektoru, plošně seškrtat již tak snížené penze a kompenzovat nízké výnosy z privatizace (kvůli stlačeným cenám aktiv) „ekvivalentními“ opatřeními na fiskální konsolidaci.

Názor, že Řecko stále nedosáhlo dostatečné fiskální konsolidace, je nejen falešný, ale i křiklavě absurdní. Dokládá to přiložená tabulka, která zároveň stručně řeší otázku, proč si Řecko nevedlo od vypuknutí finanční krize v roce 2008 stejně dobře jako například Španělsko, Portugalsko, Irsko nebo Kypr. Oproti ostatním zemím z okraje eurozóny bylo Řecko vystaveno nejméně dvojnásobným úsporným opatřením. Nic víc na tom není.


PS varu

Po nedávném volebním vítězství britského premiéra Davida Camerona poznamenal můj dobrý přítel, bývalý britský ministr financí lord Norman Lamont, že hospodářské zotavení ve Velké Británii potvrzuje stanovisko naší vlády. V roce 2010, připomněl Lamont, se Řecko a Británie potýkaly s víceméně stejnými fiskálními schodky (v poměru k HDP). Řecko se v roce 2014 vrátilo do primárních přebytků (které nezahrnují úrokové platby), zatímco britská vláda konsoliduje mnohem pozvolněji a zatím se do přebytku nevrátila.

Současně Řecko čelilo měnové kontrakci (z níž se nedávno stalo měnové škrcení), zatímco ve Velké Británii Bank of England na každém kroku podporovala vládu. Výsledek je takový, že Řecko dál stagnuje, zatímco Británie zaznamenává silný růst.

Nestranní pozorovatelé čtyřměsíčních jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli se nemohou vyhnout jednoduchému závěru: hlavní překážkou, jediným kamenem úrazu je naléhání věřitelů na ještě rozsáhlejší úsporná opatření, dokonce i na úkor reformní agendy, kterou naše vláda touží prosazovat.

Je zjevné, že požadavek našich věřitelů na rozsáhlejší úsporná opatření nijak nesouvisí se zájmem o to, aby Řecko provedlo skutečné reformy nebo aby se dostalo na trvale udržitelnou fiskální dráhu. Otázku jejich skutečných motivů raději přenechme budoucím historikům – nepochybuji o tom, že ti budou brát současné mediální zpravodajství na toto téma s rezervou.

Janis Varufakis je řeckým ministrem financí.

Copyright: Project Syndicate, 2015.

www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Neúmyslné odtajnění utajené studie o finančním dopadu Brexitu
25.05.2015 13:40
Britská centrální banka se již zabývá potenciální hrozbou vystoupení o...
Řekové budou mít přístup ke vkladům; vláda garantuje volný pohyb kapitálu
25.05.2015 14:30
Řecká levicová vláda dnes vyloučila, že by v případě nezískání peněz o...
Fed chystá zvýšení sazeb, co to znamená pro (Vaše) akcie?
25.05.2015 15:49
Americká centrální banka (Fed) již delší dobu připravuje trhy na první...
Švédové zažívají zlaté časy; Riksbank zase tolik ne
25.05.2015 16:15
Švédi se pravděpodobně mají lépe než švédští centrální bankéři. Těm se...

Váš názor
  •  
    29.05.2015 9:13

    Pro mně klíčovým argumentem nedůveryhodnosti Řecka je skutečnost, že za posledních 6 let se v té zemi celkem nic nezměnilo. Došlo k částečné redukci některých výdajů ale tím to také končí. Varoufakis opatrně obchází fakt, že nedošlo k reformě pracovního práva, omezení korupce horší než v Česku, omezení neefektivního státního sektoru, zavedení katastru nemovitostí atd atd. Každá země má nesmyslné předpisy, ale Řecko jich má příliš na zemi, která potřebuje ekonomický růst.
    Vlado
  • :-)
    26.05.2015 13:44

    Trvale udržitelná fiskální dráha :-))))). To je kádr, to vodborník, ať už jdou řekové s tím svým socialismem do prdele.
    tk69
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data