Nečekaná lednová změna přístupu Švýcarské centrální banky k měnové politice zvrátila trend švýcarské měny jako bezpečného útočiště před zmatky na finančních trzích a ohrozila její reputaci stability. Nyní se však zdá, že švýcarská měna znovu posiluje, když řecké dluhopisy, které jsou v současnosti hodnoceny jako nejrizikovější vládní dluh v rozvinutém světě, padají. Naopak s růstem akcií frank oslabuje. Švýcarský frank se tak vrací ke svému normálu, kdy s vysokou averzí k riziku roste a s nízkou averzí zase padá.
Švýcarsko rovná se jistota?
Švýcarská měna je tolik oblíbeným cílem pro investice do jistoty i proto, že švýcarská ekonomika nevykazuje od roku 2000 obchodní deficit, což znamená, že tamní rozpočet není závislý na zahraničních investicích. Navíc staré dobré vztahy mezi frankem a pohyby na trzích se obnovují s rostoucí vírou investorů ve Švýcarsko jako vlídnou a nezhoubnou ekonomiku, která nebude riskovat, že o tento status přijde opakovaným překvapováním trhu. Navíc se návrat bezpečného švýcarského franku hodí v době, kdy investoři hledají místo kam doslova zaparkovat svou hotovost s množícími se spekulacemi o tom, že řeckému finančnímu systému v řádu pár týdnů dojde hotovost.
Švýcarsko versus Řecko
Jestliže je Švýcarsko se svým frankem chápáno investory jako bezpečné útočiště, pak Řecko se zhruba 75% šancí na státní bankrot v následujících pěti letech stojí na opačné straně pomyslného spektra. Korelace mezi kurzem švýcarského franku k euru a výnosy desetiletých řeckých vládních dluhopisů dnes znovu dosáhla na úroveň 0,7 a vrátila se tak víceméně na úroveň před letošním lednovým překvapením ze strany Švýcarské centrální banky. Toto rozhodnutí totiž podle dat Bloombergu tuto korelaci snížilo na 0,3, přičemž hodnota korelace 1 znamená, že se srovnávané veličiny pohybují stejným směrem a naopak -1 odpovídá pohybu směrem opačným.
Od doby, kdy na počátku tohoto roku Švýcarská centrální banka přestala držet frank na úrovni slabší než 1,2 franků za euro, švýcarská měna posílila. Za poslední 3 měsíce konkrétně vůči euru posílila o více než 3 %. Oproti historickému rekordu z 15. ledna ve výši 85,17 centů za euro však již frank oslabil. Návrat reputace bezpečného přístavu vede nevyhnutelně k hromadnému skupování švýcarského franku. Ve své tradiční roli tak frank profituje z rostoucích obav o řeckou neschopnost dostát svým závazkům. S tím jak posilování franku vůči euru dosahovalo v posledních měsících na rekordní úrovně, vzrostla na historické úrovně zároveň i tříměsíční volatilita na tomto měnovém páru, na základě zavíracích cen 25 %. Koncem minulého týdne, konkrétně 14. Května, ovšem tato volatilita spadla na8,3 %, což je naopak nejnižší hodnota od odstranění stropu na švýcarském franku tamní centrální bankou.
Vývoj kurzu CHF/EUR od počátku tohoto roku.
Hrozba pro bezpečnou měnu
Objevují se spekulace, že Švýcarská centrální banka v zájmu zachování růstu ekonomiky navzdory posilování domácí měny využila jiná opatření v podobě prodeje franků na světových trzích. Ačkoliv tento krok neměl na kurz franku významný dopad, někteří investoři si kladou otázku, zda frank v roli bezpečné měny vydrží. Je velice obtížné odhadnout, jak se švýcarská centrální banka v následujících měsících zachová. Pokud ovšem vydrží silný dolar a bude na trzích přetrvávat značné množství averze k riziku, bude stále v e hře snižování sazeb.
Prozatím se však švýcarský frank jeví jako jedno z nejbezpečnějších aktiv na globálních finančních trzích v době, kdy investoři posunují časovou osu pro americké zvyšování sazeb a tempo růstu čínské ekonomiky zpomaluje na nejnižší úroveň od roku 2009.
Zdroj: BBG