Stanley Druckenmiller je mužem, který pokořil Bank of England a v roce 1992 vydělal 1 miliardu dolarů, když spolu s Georgem Sorosem prodával britskou libru. Druckenmiller se dnes obává, že se pohybujeme v podobné situaci jako v roce 2004. Tedy jako před poslední krizí, když se globální ekonomika začala propadat do recese. „Nic není víc deflačního než vytváření bublin na trzích s aktivy, do kterých se nahrnou investoři a které poté prasknou,“ řekl investor v lednu letošního roku. Ve stejnou dobu překročila kapitalizace světového akciového trhu 70 bilionů dolarů, což je historický rekord:
Druckenmiller tvrdí, že ekonomická situace neospravedlňuje současnou politiku Fedu, která nutí investory, aby ve snaze dosáhnout na vyšší výnosy podstupovali vyšší riziko. Poukazuje například na to, že před lety panovaly obavy z toho, že problémy japonské ekonomiky stáhnou dolů i ekonomiku americkou. Takové obavy se ukázaly být liché, nicméně Fed svou politiku nezměnil. „Připadá mi to hodně podobné roku 2004, kdy každá kost v mém těle říkala, že poměr rizika a potenciálních zisků je nevýhodný. Nevěděl jsem tehdy, jak to vše konkrétně skončí. Ale věděl jsem, že to skončí špatně. Nyní se cítím stejně,“ říká investor.
Fed držel v letech 2003 a 2004 sazby na 1 % i přesto, že ekonomický růst se pohyboval mezi 3,8 % a 6,9 %. Tím, že držel sazby tak nízko, pomohl financovat obchody s toxickými aktivy, jejichž kvalitu neznaly ani ratingové agentury. Druckenmiller dnes hovoří o déja vu, protože monetární politika Fedu je v současnosti nejvíce uvolněná od doby jeho založení v roce 1913. Pokud by taková politika byla správná, Fed by se podle investora musel domnívat, že americká ekonomika se nachází v nejhorším stavu za více než sto let.
Známkou zdravé ekonomiky a toho, že Fed už nemusí stimulovat, je podle Druckenmillera rychlost, s jakou roste čisté bohatství amerických domácností. Co se týče další krize, investor se nesnaží odhadnout ani její načasování, ani faktor, který ji spustí. Doufejme však, že vládní zástupci budou jeho názorům tentokrát věnovat pozornost. Když totiž v roce 2005 působil jako poradce Tima Geithnera a varoval před nebezpečným úvěrovým boomem, jeho varování byla většinou ignorována.
Zdroj: Bloomberg