Průzkumy z německého podnikatelského sektoru za březen přinášejí dobré zprávy. Včera překvapil výraznějším růstem index nákupních manažerů (PMI), dnes ho napodobil index institutu Ifo vycházející ze širšího vzorku respondentů. Hlavní indikátor stoupl na 107,9 z 106,8 bodu, přičemž konsensus byl nastaven na 107,3. Index očekávání se zvedá na 103,9 z 102,5 bodu, zlepšení sledujeme i na hodnocení současné situace a to na 112,0 z 111,3 bodu.
Sektorově vidíme slušný nárůst nálady ve zpracovatelském průmyslu, který má možnost profitovat ze zlepšených podmínek pro export daných slabým eurem a zároveň ze snížení nákladů na energie díky levné ropě. Tento sektor je naproti tomu zranitelný problémy s Ruskem, které ale v posledním měsíci ustoupily z hlavních stránek a do průzkumů tak zřejmě promlouvají o něco méně.
Lepší hodnocení za březen vidíme v malo- i velkoobchodě, kde mohou firmy svůj optimismus zakládat na lepších vyhlídkách pro spotřebitelskou poptávku i příslibu volnější politiky vlády. Naopak stavebníci zůstávají negativně naladěni a to v březnu ještě více než v předchozích měsících.
V celkovém hodnocení můžeme v zásadě zopakovat postoj ke včerejšímu PMI: Čísla jsou pozitivní a mohou se navíc ještě dál zlepšovat. Index Ifo je už nad dlouhodobým průměrem a ve všech svých složkách ukazuje na převahu pozitivních odpovědí. Prostor k růstu však u něj vidíme určitě větší než u optimismu finančních trhů, který už vypadá hodně velký, nebo u průzkumu mezi finančními experty ZEW. Na euru, dluhopisech ani akciích nevzbudilo zveřejnění dnešních dat velké pozdvižení, když se po PMI s lepším výsledkem víceméně počítalo.