Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhový rébus a německé eso v rukávu

Dluhový rébus a německé eso v rukávu

18.03.2015 17:45

Je to pozoruhodné. Když se ukázalo, jak velké problémy vyvolala hypotéční bublina v USA, byly z ní viněny zejména banky a další finanční instituce. Tedy ta strana zápůjčního trhu, které peníze poskytuje, která je umísťuje na trhu. Když se ukázalo, jak problematický je stav zemí na periferii eurozóny a jak velké škody páchají jejich dluhy, vina byla připisována jim. Tedy té straně zápůjčního trhu, která si peníze bere. Jak je možné, že jednou je kolaps vyvolán nezodpovědností strany A a podruhé zase strany B? Možné to není, jen se na věc díváme selektivně a nesystematicky. Systematický pohled říká, že dluhy tvoří a tudíž jsou za ně odpovědni věřitelé i dlužníci. Tedy ti, kteří chtějí spořit, i ti, kteří chtějí utrácet, či investovat více, než jim dovolí jejich příjmy. Jedni tvoří druhé a naopak.

Na popsaný princip bychom nyní podle mne neměli zapomínat zejména ohledně situace v eurozóně. K tomu je někdy dobré přidat trochu detailnější pohled na úrovni jednotlivých zemí. Příběh dluhové krize se totiž odvíjel na jemnějších rovinách typu německé banky – španělské banky, německé banky – řecká vláda, aby se pak z části transformoval do toků mezi daňovými poplatníky – bankami, či daňovými poplatníky – vládou. Základ ale zůstává a tvoří jej vztah Německo – periferie. Vztah tvořily od počátku obě strany a obě se musí podílet na jeho urovnání. Dlužník musí splácet a věřitel si musí nechat splácet. Což na úrovni států a zemí znamená, že dlužník musí mít poptávku a věřitel musí poptávku nabízet.

Německo zatím moc poptávky nenabízí, je naopak dál exportní lokomotivou a poptávku si naopak stahuje k sobě. Tím si zajišťuje vysokou zaměstnanost. Ale možná si není plně vědomo toho, že tím také významně přispívá k tomu, že ze svých půjček možná dělá nenávratné dotace. Má teze je taková, že to dotace do značné skutečně byly a s výše popsanou logikou jsou dílem obou stran. Ve výsledku tak celý problém vyřeší jen uznání tohoto „faktu“, tedy restrukturalizace dluhů. Lépe je ale požívat slovo „odpuštění“. Protože z něj je jasné, jak musí takový proces proběhnout, aby vše skončilo tak, jak má. Nemám na mysli technikálie, ale prosté uznání faktu, že Němci ve své snaze spořit cpali peníze i tam, kam nepatřili. A na druhé straně skutečná prosba o odpuštění dluhů a ne strategické hry. Z čehož je asi, jasné jak daleko takovému rozuzlení jsme.

Němci spořit musí. Nebo ne?

Klíčovou otázkou celého tématu je, proč Německo stále tak úporně spoří a celý problém tím možná spíše zvětšuje. Můžeme se rozpovídat o historicko – psychologických motivech. Najdeme ale jeden evidentní, do očí bijící, ale přesto poměrně málo diskutovaný fakt: Německo rychle stárne. To znamená, že se buď intuitivně, či plánovaně snaží o hromadění aktiv, které by mohlo využít v budoucnu, kdy už nebude tolik lidí v produktivním věku. Jinak řečeno, Německo má hodně racionální základ svého ekonomického modelu. Z hlediska nerovnováh v eurozóně je to ale špatná zpráva, protože zvyšuje pravděpodobnost toho, že tato země bude dál tlačit své úspory ven. Což při její konkurenceschopnosti a pevném kurzu k dalším zemím měnové unie znamená, že k žádným velkým posunům jen tak nedojde. Takové Španělsko třeba dosahuje hrdinských úspěchů, ale ne celé situaci to moc nemění.

Vše je tedy skoro beznadějné? Ne, k velkému finále dnešní úvahy se teprve dostávám. Zajistí ho tedy vlastně spíše Natixis, který si dal tu práci, že namodeloval vývoj německé populace v produktivní věku s předpokladem, že imigrace v této zemi dosáhne 400 000 lidí za rok:

nemci

Pointa je tedy jednoduchá. Zmíněná míra imigrace, která je standardem let 2013 a 2014, by poměrně znatelně obracela demografický vývoj v Německu (nejhůře by bylo v roce 26). V logice výše uvedeného by tak eliminovala „racionální“ část touhy po vysokých úsporách a neochotu po větším sdílení poptávkového břemena ve světové ekonomice. Němci by tak díky přistěhovalcům mohli více spolupracovat při „nápravě“ dluhového problému v eurozóně, protože se nemusí obávat toho, že v důchodu se už nebudou mít tak dobře. Nebudou je živit jejich úspory, ale imigranti. Mimochodem, už nyní je tato země druhou největší destinací pro přistěhovalce na světě.

Nejsem sice odborník na imigraci, ale zdá se mi, že celé to přece jen má jeden malý háček: V oblasti imigrace si tady v Evropě vedeme snad ještě hůře, než v oblasti nápravy ekonomických přešlapů. Německo má ale i na to potenciální eso v rukávu - vítá nově příchozí svou Willkommenskultur. Jen čas ukáže, zda v této oblasti dovede být v Evropě výjimečné stejně, jako na poli ekonomickém. A pokud by většina imigrantů přicházela z periferie, vše by nakonec skončilo alespoň částečným happy endem. Vylidňující se periferie by tím své dluhy nakonec skutečně splatila a to stylem „nastěhuj se ke svému věřiteli“.






Čtěte více:

Fed přestane být trpělivý, ale příliš spěchat také nebude
18.03.2015 12:25
Večer nás čeká výsledek dalšího důležitého jednání americké centrální ...
Adobe má 70 % tržeb ze zdrojů s opakující se platbou - výsledky 1Q15
18.03.2015 12:11
Včera kromě Oracle Corp. své kvartální výsledky představilo také Adobe...
USA - Žádostí o hypotéky opět ubylo
18.03.2015 12:50
Z amerického realitního sektoru dnes přišla další nepříznivá zpráva. P...
VW si v Číně koleduje; ignoruje stížnosti o možných únicích kapalin z motoru
18.03.2015 14:13
Čínská státní televize CCTV dnes opět kritizovala německou automobilku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data