Dnešek přinesl cenám ropy jen další ztráty. V New Yorku se obchodovala ropa WTI i za méně než 43 USD za barel a dostala se tak na nové šestileté minimum. Pád cen navázal na vývoj v minulém týdnu, kdy došlo k propadu cen o 9 %. Přerušil se tak trend relativně stabilního vývoje, kdy se cena ropy WTI po několik týdnů pohybovala kolem 50 USD za barel. Klesá i cena ropy Brent, která se tak dnes dostala pod 53 USD za barel.
A není vyloučeno, že se tento týden budou kontrakty na ropu WTI vypořádávat i za méně než 40 USD za barel, stalo by se tak poprvé od února 2009. Po téměř 10% propadu v minulém týdnu je ve hře až 10% pokles cen ropných futures na NYMEX a to pokud se vše tento týden vyvine podle očekávání, jak uvedl Tariq Zahir z Tyche Capital Advisors.
5 důvodů, proč by podle Zahira mohly ceny ropy spadnout pod 40 USD za barel již tento týden:
- Vypršení kontraktů obvykle dodává trhu futures na volatilitě a dubnové kontrakty na ropu WTI na burze Nymex vyprší tento pátek.
- Středeční vyjádření Fedu k měnové politice, ve kterém se očekává, že Fed ztratí „trpělivost“ ohledně zvyšování krátkodobých úrokových sazeb a tím pádem si umete cestičku k jejich případnému zvýšení na červnovém zasedání. To by samozřejmě znamenalo další posílení amerického dolaru a potažmo tlak nejen na cenu ropy, která je denominována v dolarech.
- Americká EIA zveřejní ve středu týdenní údaje o zásobách ropy a očekává se další nárůst zásob surové ropy. Ty rostly již 9 týdnů v řadě.
- Ropné zásoby v americkém centru v Cushingu v Oklahomě se plní a blíží se doposud nevídané úrovni.
- Ceny ropy v pondělí nevzrostly ani po mírném oslabení dolaru, což jen potvrdilo to, jak „fundamentálně“ slabá v současnosti ropa je. Až do vyrovnání propojení nabídky a poptávky je dost možné, ž se udrží spíše trend poklesu cen, případně přerušovaný krátkými vzestupnými trendy.
Hlavním katalyzátorem, který vedl k přesycení trhu s ropou, bylo překvapivé listopadové rozhodnutí OPECu neomezit těžbu. Hodně se spekulovalo o tom, že za rozhodnutím stála snaha OPEC vyvinout tlak na konkurenční producenty ropy z USA, Iránu a Ruska. Saudská Arábie jakýkoliv politický motiv mnohokrát popřela. Ibrahim Al-Muhanna, poradce saudského ministra pro ropu, uvedl v neděli v Doha, že rozhodnutí souviselo s tím, že ostatní producenti, zejména pak Mexiko a Rusko nesouhlasili s omezením těžby den před listopadovým jednáním OPEC. Proto došel OPEC k rozhodnutí zachovat úroveň produkce a nechat jednat trh. Al-Muhanna ovšem přiznal, že neočekával až tak citelný propad cen. Zároveň uvedl, že očekává stabilizaci cen kolem 60 USD za barel.
USA a jejich spojenci navíc v současné době jednají o nukleární dohodě s Iránem, což je další faktor, který možná ovlivní ceny ropy dříve než by se čekalo. Iránský ropný export byl v posledních letech značně omezen západními sankcemi. Pokud by došlo k dohodě a uvolnění sankcí, mohlo by podle analytiků již tak přesycený trh zahltit i půl milionu barelů surové ropy. Vzhledem k tomu, že ceny ropy na světových trzích jsou již nyní pod značným tlakem, mohla by potom cena padat ještě níže.
Zdroj: MarketWatch, BI, BBG