ČR
Pražská burza včera uzavřela obchodování na zelené nule na hladině 1036 bodů. Objem obchodů měl hodnotu 19,4 mil. USD.
Banka snížila cílovou cenu pro titul O2 CR na 190 korun z úrovně 265 Kč, doporučení bylo ponecháno na „underweight“.
Mobilní operátor Vodafone zažaloval konkurenční O2 CR o 385 milionů Kč. Podle něj zneužívá dominantní postavení na českém trhu pevného vysokorychlostního internetu. Firma O2 podle žaloby u Městského soudu v Praze Vodafonu účtovala neodůvodněně vysoké velkoobchodní ceny za přípojky xDSL.
Evropa
Evropské akciové trhy si včera připsaly další zisky, přičemž německý DAX posílil dokonce o více než dvě procenta a poprvé v historii překonal hranici 12 000 bodů. Burzy tak pokračovaly ve své růstové rally poté, co panevropský index Stoxx 600 zakončil šestý týden v řadě se ziskem, a to na nejvyšších úrovních od července 2007.
Silný růst zaznamenaly akcie , které posílily o 4,2 % v reakci na 21% navýšení cílové ceny na 40 EUR ze strany analytiků Equinet. Vylepšené doporučení od Exane podpořilo rovněž francouzský , který přidal 4,4 %, na což zareagovaly další tituly ze sektoru, kdy například Richemont zpevnil o 2,7 % a o 2 %.
Pod tlak se naopak dostal ropný segment, přičemž odepsal 7,5 %, 5,7 % a například 2,2 %. Podobně dopadla společnost , která propadla o 6,3 % poté, co firma uvedla, že je ochotná diskutovat o poměru výměny akcií v rámci plánované fúze se švýcarským producentem . Jeho akcie umazaly 1,3 %.
Celoevropský Euro Stoxx 50 posílil o 1,4 %, britský FTSE 100 o 0,9 %, francouzský CAC 40 o 1 % a německý DAX o 2,2 %.
USA
Americké trhy po třítýdenním poklesu zabraly při zveřejnění nepřesvědčivých makrodat z průmyslu. Index průmyslové aktivity NY Fedu v březnu poklesl na 6,9, zatímco analytici odhadovali zlepšení na 8 bodů. Průmyslová výroba v únoru meziměsíčně vzrostla o 0,1 %, zatímco analytici očekávají meziměsíční 0,2% růst. Index DJIA sice koketoval s hranicí 18 000, avšak nakonec zavřel těsně pod touto hranicí o 1,3 % výše. Index S&P 500 zpevnil o 1,35 % a Nasdaq posílil o 1,2 %.
Wall Street tak ignorovala další propad ropy, která se při pátém propadu v řadě krátce dotkla šestiletého minima. Americká ropa WTI nakonec odepsala přes 2 %, když zavřela pod 44 USD/barel, a podobný vývoj zaznamenala i cena ropy Brent, která zavřela pod 54 USD/barel. Navzdory slabému začátku jsme se dočkali obratu u akcií ropných společností, když index ropných firem S&P 500 Oil & Gas Exploration and Production přidal přibližně 1,5 %.
Analytici UBS snížili odhady zisku a cílovou cenu na 49 USD z 52 USD. Doporučení však ponechávají na stupni „koupit“. Akcie mírně posílily přibližně o 0,5 %.
Asie
Asijské akcie vzrostly po oživení amerických cenných papírů. Vývoj na trzích ovlivnilo podle analytiků zmírnění spekulací o tom, že FED tento týden možná oznámí scénář navyšování úrokových sazeb, které vyvolalo oznámení slabých ekonomických makrodat z USA.
MSCI Asia Pacific Index posílil o 0,4 procenta na 144,40 bodu. Jihokorejský akciový index Kospi vzrostl o 0,7 procenta, australský S&P / ASX 200 Index připsal 0,8 procenta. Index NZX 50 na Novém Zélandu oslabil o 0,1 procenta.
Čínský Shanghai Composite Index vzrostl o 2,3 procenta na pětileté maximum na hodnotě 3 449,31 bodu. Podle analytiků mělo na index pořád dopady prohlášení premiéra Číny Li Kche-čchianga. Ten prohlásil, že bude potřeba ekonomice v Číně pomoci, pokud hospodářský růst zpomalí příliš mnoho. Index CSI 300 vzrostl o 2,4 procenta, hongkongský Hang Seng China Enterprises Index přidal 0,9 procenta a Hang Seng Index posílil o 0,5 procenta.