Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
35 let růstu cen aktiv je u konce

35 let růstu cen aktiv je u konce

19.01.2015 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Nic neilustruje 35 let trvající růst cen aktiv lépe než vývoj cen bydlení v Londýně. V roce 1980 bylo možné pořídit průměrný dům za 30 000 liber. Dnes byste za něj dali 407 000 liber. Tento růst cen je mimořádný i tehdy, pokud ho očistíme o inflaci. Ve srovnání s vývojem mezd se ceny domů zdvojnásobily. Podobný vývoj ale můžeme pozorovat u akcií, dluhopisů či zemědělské půdy. Vypadá to, jako kdyby inflace, která se dříve projevovala v cenách zboží, najednou směřovala k aktivům. Zřejmě ale přichází velký obrat.

Je možné, že stojíme na prahu změny, která přichází jednou za generaci. Posledních několik desetiletí měl navrch kapitál, nyní se však výhoda obrací směrem k práci. Řada ekonomů o této změně hovořila dříve, ale jejich predikce se zatím jevily jako mylné. Nyní se však do hry dostává několik nových faktorů a ty ji skutečně mohou změnit.

Za prvé, v Evropě se vyskytuje nízká inflace. Poslední data v podstatě potvrzují, že eurozóna prohrála boj s deflací. Jádrová inflace sice stále zůstává nad nulou, ale i ona leží velmi nízko. Firmám se vede nejlépe, jestliže je růst cen stabilní. K tomu docházelo během takzvaného Velkého uklidnění. Klesající ceny jsou většinou negativní, protože dopadají na korporátní zisky. Prostor pro snižování nákladů je jen omezený a navíc žijeme v době intenzivní konkurence. Z ní sice těží spotřebitelé, ale korporátní sektor na ni doplácí. Je nevyhnutelné, že akcie si v deflačním prostředí povedou špatně. Dobré je toto prostředí pouze pro bezrizikové vládní dluhopisy.

Za druhé, ceny energií se nacházejí mnohem níže. Kvůli propadu cen ropy došlo k transferu bohatství od zemí těžících ropu směrem ke spotřebitelům. To znamená, že je méně peněz k dispozici pro západní finanční trhy a více pro spotřebu domácností. Tento pozitivní nabídkový šok posiluje deflaci, ale zároveň i peněženky spotřebitelů. U konce je také hromadění devizových rezerv. Od začátku nového století se devizové rezervy rozvíjejících se zemí zvýšily z jednoho na dvanáct bilionů liber. Tyto přebytky také většinou směřovaly na finanční trhy. Dnes ale země jako Rusko, Brazílie či Jižní Afrika své rezervy snižují, protože je používají na obranu svých měn. Dokonce se zdá, že rezervy přestala navyšovat i Čína.

Za třetí, skončila úvěrová expanze. I kdyby tedy bankéři chtěli rozjet další dluhovou párty, regulátoři jim to nedovolí. Dnes existují mnohem přísnější omezení na poskytování půjček. I když centrální banky aktivům na čas pomohly, i tento faktor nyní ztrácí na síle. A za čtvrté je tu i demografický vývoj, kdy poválečná generace přichází do důchodového věku a zbavuje se aktiv získaných během jejího dosavadního života. Ti, kteří živili růst cen během posledních 35 let, dnes obracejí a začínají prodávat. K celkové změně na trzích nemusí dojít během jednoho dne. Trendy jsou ale jasně patrné. Vítejte do nového investičního světa.

Zdroj: The Telegraph


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data