S novým rokem se tradičně objevuje velké množství předpovědí a odhadů, jak se budou trhy v roce 2015 vyvíjet, která třída aktiv kolik vydělá a které aktivum bude v nadcházejícím roce to nejvýnosnější. Nic proti tomu – je to konečně práce finančních analytiků, aby takové odhady dělali. Nicméně, má smysl bavit se o přesných číslech výnosnosti jednotlivých aktiv? Má smysl se bavit o tom, jestli letos akcie vydělají 5, 10 nebo 15 procent? A podobně další aktiva?
Na Asset Management, poskytovatele služby zvané správa aktiv, se klienti na začátku roku často obracejí s požadavkem na odhad výnosnosti jejich portfolií v nadcházejícím roce. Odhady jim samozřejmě podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí vždy dodáme, ale při uvádění konkrétních čísel se často cítíme poněkud nesví. Předpovědi na finančních trzích jsou totiž, jak známo, velmi ošemetná disciplína. Je zřejmé, že některé události předpovědět nelze vůbec – třeba zemětřesení a následné tsunami, které poškodilo jadernou elektrárnu ve Fukušimě a způsobilo tak silné otřesy v celém energetickém sektoru. O něco snadnější úlohou by mělo být předpovídat vývoj hospodářského cyklu, ale i zde se jedná o značně zrádný terén (řada centrálních bank by mohla vyprávět). Vždyť například ještě na začátku roku 2007 vypadala světová ekonomika ve skvělé kondici a hluboký ekonomický propad, který následoval v letech 2008-2009, přišel téměř jako blesk z čistého nebe. Nízké výnosy dluhopisů, jakých jsme svědky nyní, ještě nedávno také nikdo neočekával. Mají tedy každoroční prognózy a odhady přesné výše výnosů vůbec smysl?
Smysl samozřejmě má, bavit se o tom, kterému aktivu by se mělo dařit lépe a kterému hůře. Kam investovat a kterým aktivům se raději vyhnout. Jak jednotlivé typy aktiv co nejlépe poskládat tak, aby celkové portfolio mělo co nejpříznivější výnosově-rizikový profil a aby pokud možno obstálo i při méně příznivých investičních scénářích. Toto je koneckonců jeden ze základních kamenů naší práce. Důležitější, než se pídit po přesných číslech, kolik co vydělá, je dát na stůl přesvědčivé argumenty, co by mělo být hnacím motorem výnosnosti jednotlivých aktiv. Proč je právě takový scénář ten nejvíce pravděpodobný a jaká jsou rizika, která příslušný scénář ohrožují. Domníváme se, že i pro klienty má argumentace, se kterou jsou schopni se ztotožnit, větší význam, než přesné číslo, které vzešlo „bůhví odkud“.
Jsou tedy novoroční odhady a prognózy reálně užitečné? Odpověď ekonomické teorie zní ano, neboť ve svém důsledku přispívají k efektivitě finančních trhů. S tím lze celkem souhlasit - koneckonců sám si většinu prognóz, pokud mají hlavu a patu, rádi přečteme. Každá taková prognóza by ale měla mít v samém závěru varování: „Pozor, uváděná čísla nebrat příliš vážně!“