Česká pošta bude v některých pobočkách nabízet také léky. Nejspíš do konce roku začne distribuovat produkty společnosti Euroclinicum, se kterou uzavřela dohodu o spolupráci. Pošta bude mít podíl na zisku z prodeje a bude profitovat také z doručování léků.
Kromě posílání dopisů nebo balíků si již brzy bude moci zákazník na přepážkách České pošty objednat například i Paralen. Novou doplňkovou službu v podobě prodeje léků spustí státní pošta nejspíš do konce roku.
Zhruba dvě stovky volně prodejných léků a doplňků stravy se budou prodávat až na dvou tisících poboček. Tedy hlavně v obcích, kde žádná lékárna není.
Pošty ale nebudou lékárnami v pravém slova smyslu: budou pouze distribuovat léčivo, které jim dodá zdravotnický holding Euroclinicum. Obě společnosti už uzavřely exkluzivní dohodu o spolupráci. Celý projekt je už připraven, čeká se pouze na jeho schválení ze strany pošty.
„Projekt připravujeme už od loňského listopadu. My dodáme léky a pošta svůj rozsáhlý distribuční kanál,“ řekl HN Václav Vachta, předseda představenstva zdravotnického holdingu, jemuž v Česku vedle nemocnic a poliklinik patří i několik velkých lékáren. Obě firmy už kvůli „lékovému projektu“ založily společné sdružení.
Pošta na prodeji léků vydělá dvakrát: bude mít podíl na zisku a zároveň jí poplynou příjmy také z jejich doručování. Vachta očekává, že společnost Euroclinicum by díky poště mohla ročně prodat léky v hodnotě stovek milionů korun. Ve svých lékárnách má roční tržby kolem dvou set milionů korun.
Prodejem produktů jiných firem na svých přepážkách si pošta vylepšuje příjmy už několik let. Vloni takto získala desetinu z bezmála dvacetimiliardových tržeb. Zdaleka největší peníze jí tečou z poskytování finančních služeb poštovní spořitelny Era ze skupiny ČSOB. „Hledáme nový zdroj výnosů v době, kdy poptávka po klasických poštovních službách strmě klesá,“ řekl mluvčí pošty Ivo Mravinac.
Prodej léků je pro státní podnik také způsob, jak zlepšit hospodaření ztrátových poboček, které se nacházejí hlavně v malých obcích. Právě tam podnik očekává velký zájem o novou službu. „Myslím, že je to dobrý krok jak pro lidi v oblastech, kde nejsou lékárny, tak i dobrá kompenzace pro ohrožené, méně vytížené pošty v regionech,“ uvedl místopředseda odborů a člen dozorčí rady pošty Karel Koukal.
Na přepážkách půjde léky objednat a pošta je do druhého dne doručí buď zákazníkovi přímo domů, nebo je bude možné vyzvednout na pobočce. Pošta zatím nepředpokládá, že by službu nabízela i ve velkých městech, kde je lékáren dostatek.
Distribuce léků není první společný projekt firem Euroclinicum a Česká pošta. Zdravotnický holding obstarává desítkám tisíc zaměstnanců pošty lékařské prohlídky. Na poskytnutí této služby vyhrálo Euroclinicum podle Mravinace veřejnou soutěž.
Při výběru partnera pro prodej léků se však pošta nemusela zákonem o veřejných zakázkách řídit, protože ji to nemá stát téměř žádné peníze. „Investice do přípravy tohoto projektu jsou zanedbatelné. Jediné, co je zapotřebí, je proškolit zaměstnance a upravit poštovní software,“ dodal Mravinac.
Ke spuštění projektu schází jen revize veškerých dosavadních smluv, ke které se zavázalo nové vedení podniku v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem. Euroclinicum však nepředpokládá, že by mohlo dojít ke zrušení vzájemné dohody. „Nemohu mluvit za Českou poštu. Nemáme však důvod se domnívat, že projekt skončí,“ řekl Vachta.
Euroclinicum, které od roku 2011 vlastní maltský fond Tuffieh Funds, má v Česku síť zdravotnických zařízení. Do ní vedle lékáren patří například také polikliniky, nemocnice nebo laboratoře. Roční tržby společnosti se pohybují okolo 1,5 miliardy korun.
Pošta o vstupu do zdravotnictví přemýšlela už před sedmi lety. Tehdy se této myšlence krátce věnovala, projekt však nedotáhla do konce
Související články na IHNED.cz
Alza rozšiřuje síť poštomatů po Praze i do středních Čech
Pošta zachraňuje svou bezpečnostní firmu. O její nákup se zajímá policie