Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bezúdržbové portfolio, část druhá

Bezúdržbové portfolio, část druhá

16.05.2014 14:45
Autor: Petr Žabža, Patria Online

V první polovině týdne jsme na tomto místě publikovali text na téma tzv. permanentního portfolia – konceptu, který v roce 1981 představili pánové Harry Browne a Terry Coxon.

Uvedená problematika vzbudila poměrně vysokou odezvu, a proto považujeme za vhodné doplnit ještě několik dalších detailů.

Výhody a nevýhody konceptu permanentního portfolia:

1. Relativně vysoká nominální pozice v alternativních třídách investic. Jen málokterý konvenční portfolio-manažer bude udržovat 25%ní alokaci portfolia v drahých kovech, ale na horizontu posledních 10 let by byly bývaly obě komodity velmi úspěšnou sázkou a převálcovaly by z pohledu výkonnosti mnohé jiné třídy aktiv. Výhodou pro investora je v tomto případě nezanedbatelná expozice na alternativní investiční aktiva. Nevýhodou pak fakt, že pohyby na trhu drahých kovů jsou obvykle binární povahy – buďto je chtějí všichni, nebo naopak vůbec nikdo. A případný pokles obvykle trvá relativně dlouho.
 
2. Princip rebalancování. Tento jednoduchý princip je jedním z nejvýznamnějších prvků, který uvedené portfolio odlišuje od svých konkurentů. Tím, že každý rok dochází k vyrovnání vah jednotlivých tříd aktiv na 25%, jsou de facto automaticky realizovány zisky a dočasně málo výkonné třídy aktiv jsou posilovány v očekávání budoucího růstu. Tento mechanismus zajišťuje, že investoři nepřijdou o zisky během býčích trhů (díky investici do akcií resp. zlata) a současně jsou jejich prostředky chráněny v okamžiku, kdy uvedené segmenty výrazně ztrácí a investoři se uchylují k bezpečnějším investičním instrumentům (dluhopisy, příp. hotovost). Nelze než souhlasit, že princip rebalancování je jednoznačnou výhodou.

3. Jednoduchost. Permanentní portfolio bylo vytvořeno jako jednoduchý koncept, který by měl dokázat vyrovnat rizika nominálně velmi heterogenních tříd aktiv. Mezi potenciálně problematickou charakteristiku však musíme zařadit fakt, že případná podvýkonnost vůči čistě akciovým resp. dluhopisovým portfoliím může trvat poměrně dlouho a někteří investoři mohou s tímto portfoliem v mezidobí „ztratit trpělivost“.

4. Inflace. Permanentní portfolio nabízí relativně dobrou ochranu proti inflaci, ne však ochranu zcela neprůstřelnou. Růst inflačních očekávání či obavy z možného defaultu Spojených států amerických by pravděpodobně velmi výrazně poškodily segment státních dluhopisů Treasuries a je diskutabilní, zda by pokles hodnoty dluhopisů dokázaly růsty ceny zlata či akcií (které by se v takovém okamžiku jistě potýkaly s nemálo problémy jiného rázu) kompenzovat.

Jednou z nejčastějších otázek, které investoři ve vztahu k tomuto tématu vznášeli je, jak lze uvedené portfolio replikovat. Jednou z nejjednodušších cest je nákup čtyřech ETF, které jsou navázané na jednotlivé třídy aktiv, tvořících permanentní portfolio – akcie, dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti, zlato a hotovost resp. dluhové instrumenty se splatností do jednoho roku. Nabídka na trhu je široká a každý investor si jistě najde ten, který jeho požadavkům bude vyhovovat co nejlépe.

Druhá varianta je nákup ETF, který princip permanentního portfolia replikuje již ze své podstaty. Jednou z možností na trhu, kterou byste ve svých úvahách mohli jako inspiraci použít, je nabídka společnosti Global X – ta vytvořila indexovou akcii ETF, která se principům „permanentního portfolia“ velmi přibližuje, obsahuje však jemnější dělení jednotlivých tříd aktiv: krátkodobé US Treasuries (23,95%), dlouhodobé US Treasuries (23,61%), fyzické zlato (20,16%), US blue-chip akcie (16,05%), fyzické stříbro (4,85%), nemovitosti (4,50%), US small-cap akcie (3,54%), globální akcie (myšleno z pohledu US investora, 3,34%). Historie tohoto ETF je však relativně krátká (od 7. 2. 2012) a problematickou (resp. varující) se může ukázat likvidita, protože průměrný denní objem dosahuje pouhých 5,000ks. Na burze v New Yorku jej můžete nalézt pod tickerem PERM a jeho plný název je Global X Permanent ETF.



Čtěte více:

Existuje portfolio, na které nemusíte (téměř) sáhnout?
14.05.2014 18:15
Zdá se vám otázka uvedená v nadpisu příliš návodná a sugestivní? Mně t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data