Počet pracovních míst ve Spojených státech se má v příštích deseti letech zvýšit o 10,8 procenta. Nejrychlejší bude růst v sektoru zdravotní péče, neboť bude potřeba se postarat o stárnoucí populaci. Celkem má do roku 2022 vzniknout téměř 16 milionů pracovních míst. Vyplývá to z prognózy, kterou zveřejnil americký Úřad pro pracovní statistiku (BLS).
Růst celkové pracovní síly má v příštím desetiletí zpomalit na půl procenta ročně z 0,7 procenta v období let 2002 až 2012. Úřad upozornil, že by to mohlo v příštím desetiletí způsobit zpomalení průměrného růstu hrubého domácího produktu na 2,6 procenta ze tří procent v posledních dvou dekádách. Na zpomalení růstu pracovní síly má dopad pokles porodnosti a nízká míra přistěhovalectví.
Velký počet takzvaných baby boomers, tedy lidí narozených v době poválečné populační exploze, odejde v příštích deseti letech do důchodu. V roce 2022 bude těmto lidem od 58 do 76 let. Celková pracovní síla USA bude v roce 2022 starší a více etnicky rozdílná, odhaduje BLS.
Nejvíce poroste zaměstnanost v sektoru zdravotní péče a sociální asistence. Zde má do roku 2022 vzniknout zhruba pět milionů pracovních míst, což bude nárůst o 13,6 procenta. Přispěje k tomu stárnoucí populace a rozšíření zdravotního pojištění. Následovat bude sektor profesionálních a podnikatelských služeb. Třetí nejvyšší růst počtu pracovních míst zaznamenají úřady státní správy a místní samosprávy.
Vysoký růst zaznamená také stavební sektor, který v uplynulých letech silně poškodila ekonomická recese. Do roku 2022 tam vznikne 1,6 milionu pracovní míst, zaměstnanost se však v tomto sektoru ani tak nevrátí na maxima před recesí. Agentura Reuters poznamenala, že zaměstnanost se má naopak snížit ve zpracovatelském sektoru, zemědělství, informačním a energetickém sektoru a v úřadech federální vlády.