Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejen Icahn a Apple. Dravci nenechají management korporací vydechnout…

Nejen Icahn a Apple. Dravci nenechají management korporací vydechnout…

11.11.2013 21:43, aktualizováno: 11.11. 22:07
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Carl Icahn absolvoval příjemný rozhovor s šéfem Apple Timem Cookem. V něm se prý oba shodli, že akcie Apple jsou podhodnoceny a zváží, jak to využít. Pohledem miliardáře Icahna v roli držitele minoritního akciového podílu ke zpětnému odkupu akcií v rozsahu 150 miliard dolarů (počátek ataku Icahna na management Apple zde) tak, aby svou investici zhodnotil. Jeden z narůstajícího počtu příkladů, o kterých hovoří čerstvá zpráva právníků z Linklaters. S dovětkem: prudce narůstajícího.

Za devět měsíců letošního roku se podle zmíněné studie odehrálo 320 intervencí (rozumějme útoků podložených akciovým podílem) ze strany menších akcionářů, jejich cílem bylo vyvinout tlak na management pro ně žádoucím směrem. Oproti roku 2010 je to nárůst o 88 procent, tvrdí Linklaters a hovoří o „zlaté éře aktivistických investorů“. Dodávají, že poslední vlna míří právě na největší společnosti s kapitalizací přesahující dvě miliardy dolarů, zatímco vlna, která znamenala růst o 129 % u malých a středních firem, které jsou v tomto směru zranitelnější, již opadává.
 
Carl Icahn tlačí na zpětný odkup akcií Apple z pozice vlastníka akcií firmy za více jak 2,5 miliardy dolarů a podíl dále dokupuje. Dan Loeb z Third Point se postaral o tlak na odchod šéfa Sotheby’s. „Starý známý“ Bill Ackman z Pershing Square a jeho slova o Herbalife jako pyramidové hře… Jsou-li dominancí Icahna či Loeba stoupající měrou technologické investice, je logické, že se tímto směrem posouvá i tlak aktivistických investorů na vedení firem, míní Linklaters o vývoji v posledních třech letech. Zatímco roku 2010 dominoval ještě sektor finanční s 36% podílem „ataků“ proti 16 % u technologií, nyní je to 22 % u technologií proti 15 % u financí.

Podle Charlese Jacobse, partnera Linklaters v Londýně, jsou velké firmy na pokusy o nepřátelská převzetí vybaveny silněji, než střední a malé firmy. Potíže dle něj mají více firmy evropské (růst případů o 62 % proti roku 2010) s příchodem „dříve takřka výhradně amerických manýrů“. Mění se také požadavek. Zatímco dříve to byl více Icahnův typ požadavků směrem ke zpětnému odkupu akcií či jiné možnosti redistribuce zisku směrem k akcionáři, teď jsou to dle Jacobse více požadavky na změny ve vrcholném managementu. „Míří do srdce firmy, diktovat si budoucí podmínky skrze změnu boardu,“ uzavírá Jacobs.

Zlatá éra aktivismu investorů se dle Linklaters projevuje také silou tržní reakce na vstupy typických ikon do pozic či výstupy z nich. Když Icahn „tweetnul“ nástup do Applu, akcie vyrazily vzhůru. Když vznesl požadavek na zpětný odkup a označil je za podhodnocené, následoval další růst.  Dnes to Icahn dokázal znovu - po tlaku na růst dividendy a pokles nákladů v Transocean akcie rostly o více jak 4 %. Obor má i další matadory: Davida Einhorna z Greenlight Capital, Nelsona Peltze z Trian Partners, Paula Singera z Elliot Management. Podle komentáře WSJ svůj podíl na vývoji nese nárůst aktiv pod správou aktivisticky laděných hedgeových fondů – před 10 lety 12 miliard dolarů, nyní kolem 65 miliard dolarů – a zúžení běžných investičních příležitostí s ekonomickým útlumem i prostředím nízkých sazeb.

Ve chvíli, kdy dopisuji tyto řádky, se na CNBC rozvíjí debata nad tím, jak se silní investoři zvolna stahují z oblíbených titulů technologického sektoru a akcie Facebook se usazují stále hlouběji pod 50 dolary. Ustupují Zynga, Google, LinkedIn...

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch) 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m