Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komoditní supercyklus ke konci zatím nespěje, „čínskému efektu“ navzdory, říká studie

Komoditní supercyklus ke konci zatím nespěje, „čínskému efektu“ navzdory, říká studie

26.09.2013 17:36

Ačkoli se v posledních měsících množily hlasy vyčkávající konec snadných příjmů z komodit, a to s ohledem na zpomalení globální ekonomiky, především obavy z „přistávání“ klíčového odběratele komodit Číny, mohou být přehlíženy jiné zásadní faktory, které by měly vychylovat jazýček vah přece jen ve prospěch pokračování fáze růstu v rámci mnohaletého komoditního cyklu.

Faktory omezující světovou nabídku komodit a poptávka z rozvojových trhů jsou podle výzkumu společnosti McKinsey & Co. dostatečným důvodem, proč je předčasné hovořit o konci komoditního supercyklu, jak je označováno nadprůměrně dlouhé období růstu cen komodit. Jeho konec avizovali mimo jiné ekonomové Goldman Sachs a Citigroup, s ohledem na růst cen nerostných surovin v posledních letech a známky ochlazování růstu čínské ekonomiky, která je největším spotřebitelem prakticky celého spektra komodity.

Standard & Poor’s GSCI Spot Index, který pokrývá vývoj cen 24 nerostných surovin (viz graf), od roku 2000 zaznamenal pouze dva roční poklesy, letos je zatím o 2 procenta slabší. 
 
GSCI Spot
 
McKinsey upozorňuje, že u mnoha komodit rostou náklady na jejich produkci a producenti jsou nuceni k hledání nalezišť ve vzdálenějších, potažmo nákladnějších oblastech, a používat více a více sofistikované technologie, například v případě těžby ropy, aby uspokojili rostoucí poptávku. „Pokud pohlédneme do budoucna, očekáváme mezeru mezi novou technologií a produktivitou na jedné straně, a poptávkou z emerging markets a překážkami stojícími v cestě růstu nabídky na druhé,“ uvádí Fraser Thompson z McKinsey Global Institute. „Ačkoli nechceme sázet proti technologii, domníváme se, že jsou často přehlíženy výzvy, které před ní stojí,“ dodal.

Pozitivně na ceny komodit mimo jiné působí klesající dostupnost zemědělské půdy. Jak upozorňuje McKinsey, obdělávatelná půda v Číně je zastavována v rámci probíhající urbanizace a ceny zemědělské půdy v některých oblastech Brazílie za posledních deset let vzrostly až na sedminásobek v důsledku růstu globální poptávky po potravinách, přísnějším zákonům o životním prostředí a rozšiřování chráněných oblastí. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své společné červnové zprávě varovaly, že rostoucí poptávka po potravinách zvýší v příští dekádě globální ceny potravin o 10 až 40 procent. Apelovaly přitom na vlády zemí, aby ty zvýšily investice do zemědělské produkce. „Sledujeme zpomalení růstu produkce a produktivity, a to je znepokojivé,“ uvedli mimo jiné ekonomové FAO.

Bezprostředně nedostatek (komodit) nehrozí, ovšem vyšší dodatečné náklady jsou „zdá se všudypřítomné a představují spodní hranici pro ceny. Jejich volatilita navíc roste vlivem strukturálních aspektů nabídky, uvádí McKinsey. „Nabídka je evidentně mnohem méně schopná se dostatečně rychle přizpůsobovat změnám v poptávce, protože je čím dál náročnější a dražší dostat se k novým rezervám.“ Náklad uvedení nové těžební oblasti ropy do provozu se podle společnosti za posledních deset let, po očištění o inflaci, zdvojnásobil. A například zahájení těžby kovů v novém dolu v současnosti trvá až 20 let, zatímco v letech 1980 až 1990 to bylo 6 až 10 let.

Výjimkou potvrzující pravidlo je v tomto ohledu těžba plynu z břidlic (články o tématu zde), kde nová technologie frakování přinesla snížení nákladů těžby a následně pokles cen zemního plynu na trhu. Břidlicový boom zažívají především Spojené státy, ovšem výzkumy, které mohou být ještě v plenkách, ukazují na rozsáhlé břidlicové formace v Argentině, Rusku, Alžírsku a dalších zemích.

Zpomalování čínské ekonomiky nebude podle McKinsey ve vývoji cen komodit v příštích letech určujícím faktorem. Tím bude samotná velikost asijské ekonomiky a pokračující přesun populace z venkova do měst, který dále tlačí na růst spotřeby. A interakce rostoucí poptávky a čím dál „nákladnější nabídky“. McKinsey odhaduje, že do roku 2030 přibude jen v městských oblastech Číny a Indie 750 milionů lidí. 

 

(Zdroj: McKinsey, Bloomberg)


Čtěte více:

Citi: Komoditní supercyklus se blíží ke konci (+doporučené obchody)
16.04.2012 17:36
„Supercyklus“ na komoditách, tedy dlouhodobý silný růst jejich cen, se...
Komoditní supercyklus na vrcholu, megacyklus v plenkách
23.01.2013 18:36
Vývoj cen komodit, který můžeme pozorovat za poslední měsíce, asi nut...
Komoditní supercyklus je u konce. Hledejme nový motor
03.06.2013 17:51
Země, které dosud růst své ekonomiky opíraly o boom na komoditních trz...
FAO: Potraviny zdraží do 10 let až o 40 procent, vlády by měly investovat do zemědělství
06.06.2013 11:53
Rostoucí poptávka po potravinách zvýší v příštím desetiletí globální c...
Expert: Kvůli útlumu Číny skončil
12.08.2013 8:22
Ochlazení čínské ekonomiky ukončilo deset let trvající komoditní "sup...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:32J&T Global Finance X., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:31J&T Global Finance XI., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
15:45Hubbard: Právo na příležitost, ovšem ne právo na výsledek
15:35Rohlik Group získal čtyři miliardy Kč na rozšíření v dalších evropských zemích
14:07Než otevře Wall Street: Trump Media, Infinera  
13:46Perly týdne: Potenciál umělé inteligence je reálný, ale akcie jej přeceňují
12:13Francie pod tlakem před volbami, jiným trhům se však daří  
12:10Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
11:27Komentář analytika: Akcie Nike po sníženém výhledu dostávají další ránu  
11:06Nezaměstnanost v Německu zůstala na 5,8 procenta, ale lidí bez práce přibylo
10:35Výrobce bezpilotních letounů Primoco dodá do Asie dva stroje za 62 milionů korun
10:28Prezidentská debata vyvolala úvahy o konci Bidenovy kandidatury, Trump odmítl jasně slíbit uznání výsledků voleb
10:01Společnost eMan hlásí za 2023 rekordní zisk a posílení pozice na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu