Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moc slov

Moc slov

24.07.2013 18:38
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Zhruba po měsíci mohu volně navázat na článek o vzájemném ovlivňování měnové politiky a finančních trhů. Předseda Fedu Ben Bernanke tehdy trhy dostal pod výrazný tlak potvrzením, že se nákupy aktiv v rámci QE začnou během letoška zmenšovat. Jestli výrazná reakce trhů nakonec povede ke změně záměrů Fedu, zatím není jasné. Minimálně však už vedla ke změně rétoriky, která je od té doby výrazně opatrnější, což je vidět hlavně na dalších Bernankeho vystoupeních. Z prohlášení jiných zástupců Fedu vyplynulo, že reakce trhů je celkem překvapila.

Podobný problém není jen americkou záležitostí. Také u Číny poslední dobou sledujeme změny rétoriky. Tamní ministr financí nedávno prohlásil, že věří v dosažitelnost 7procentního růstu ekonomiky a růst o 6,5 procenta by byl tolerovatelný. Navíc uvedl, že Čína letos nechystá žádný velký fiskální stimul. Později ale stejný ministr říkal, že není pochyb, že čínská ekonomika letos dosáhne 7,5procentního růstu. Navíc čínský premiér sdělil, že spodní limit pro ekonomickou expanzi je 7,5 procent a že růst pod 7 procent nebude tolerován. Následně přibývají i oznámená opatření na podporu ekonomiky.

Zmíněné příklady potvrzují jasný trend současné hospodářské politiky - prioritou je růst a odstranění jakýchkoli brzd, které by ho mohly ohrozit. Platí to jak pro fiskální, tak pro monetární politiku. Na úspory, které si dříve vynucovaly nervózní dluhopisové trhy, už není takový tlak. Inflace ve vyspělém světě stále není problém a centrální banky se tak rovněž snaží nastavit maximálně prorůstové podmínky. Změnu přístupu dobře dokládá i poslední schůzka G20, která vetkla hospodářský růst jako hlavní prioritu do svého komuniké.

Kromě toho chování tvůrců hospodářské politiky ukazuje na strach z toho, že pouhá změna rétoriky povede k příliš rychlému utažení měnových podmínek, respektive zhoršení sentimentu v ekonomice. V důsledku toho by mohl být zasažen růst ekonomiky, o jehož robustnosti evidentně stále panují značné pochyby.

Možnost ovlivňovat podmínky v ekonomice pouhými slovy je sice skvělý nástroj, jenže s ním lze i hodně zkazit. Pro centrální banky a částečně i vlády to znamená omezení zvláště v současné situaci, kdy je nálada na finančních trzích výrazně závislá na prorůstové politice. Známkou toho je někdy až panická reakce trhů na náznaky zpřísnění.

V důsledku sledujeme posun k ještě větší opatrnosti ve vyjádřeních, balení informace do pečlivě připravených frází, s notnou dávkou relativizujících poznámek, korekce vyjádření krátce po jejich vypuštění apod. Samozřejmě jde především o jakoukoli negativně laděnou informaci, která by mohla sentiment zhoršit. Do toho zapadá i šířící se praxe centrálních bank ujišťovat trhy, že úrokové sazby zůstanou velice dlouho nízké. Na druhou stranu to vypadá, že až bude načase podmínky opravdu utáhnout, půjde to celkem snadno - stačí říct. 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2024
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  
18.07.2024
22:00K výprodejům na Wall Street se tentokrát již přidal i Dow Jones  
17:49František Kronus: Korekce na technologiích a začátek výsledkové sezóny
17:02Wall Street začala nadějně, ale růst vyprchal. ECB bez překvapení  
16:10Inflační benevolence a sazby a měnové kurzy v příštím roce – scénář Commerzbank
16:06Technická analýza: Exxon Mobil se rozhoupal k růstu  
15:34Evropský parlament potvrdil Ursulu von der Leyenovou v čele EK
15:30Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
15:01Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého  
14:16ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
12:45Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
12:41Marks o investování: Do problémů lidi nedostává to, co neví, ale to, co ví úplně jistě. A není to pravda
11:42Výroba aut v prvním pololetí vzrostla na 774.310 vozů, nejvíce od vzniku ČR
10:50Evropské akcie se před ECB posouvají do zeleného  
10:23TSMC věří v pokračující rozmach AI, navyšuje výhled tržeb
9:02Rozbřesk: ECB si dnes po červnovém snížení sazeb vybere pauzu. Koruna klidná
8:46Dnes oznámí ECB výši sazeb, Francie otestuje apetit po dluhopisech a futures jsou zelené  
6:06Bianco: Málo důvodů k poklesu sazeb, ale Fed je pravděpodobně v září stejně sníží
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
7:30Evolution AB (06/24 Q2)
7:45Boliden AB (06/24 Q2)
8:00Yara International ASA (06/24 Q2)
13:00American Express Co (06/24 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/24 Q2)