Skupina stojí před velkou výzvou, k jejímuž překonání již nebude stačit nalezení jednorázových škrtů, ale je nutné znova rozmyslet celou strukturu podnikání, uvedl dnes otevřeně šéf těžební OKD Ján Fabián. Propad evropské ekonomiky do recese, slabší poptávka klíčových odběratelů i dovoz levného zámořského uhlí dělají tuto krizi horší, než byla ta, kterou si firma musela projít před čtyřmi lety. Ředitel OKD přesto nepropadá skepsi a s ohledem na cykličnost těžebního sektoru věří v růstový obrat.
„Evropské hospodářství prochází složitým obdobím. Národní vlády šetří. V obavě před reakcí trhů nad zvyšujícím se veřejným dluhem omezují výdaje a zastavují investice,“ popisuje jeden ze zárodků současných problémů těžebních firem šéf OKD Ján Fabián v úvodníku k dnes vydanému dalšímu čísle časopisu s názvem Open Mine. Důsledkem úsporných kroků politiků je podle něho pokles průmyslové výroby, nárůst nezaměstnanosti a nižší poptávka po službách a zboží, což doléhá na většinu černouhelných společností, včetně .
Nižší poptávka klíčových odvětví pro odbyt uhlí, jako jsou hutnictví, energetika, stavebnictví, strojírenství nebo automobilový průmysl navíc stlačila ceny uhlí i koksu na dlouhodobá minima. Zde ale výčet negativních faktorů nekončí. „Situaci těžařů v Evropě komplikuje i dovoz levného uhlí ze zámoří a podpora obnovitelných zdrojů energie,“ vypočítává Fabián.
Těžební společnost OKD již minulý týden oznámila, že propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet kontraktorů, tedy pracovníků dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí, klesne do září zhruba o třetinu na 2700. OKD touto cestou vyplňuje v květnu oznámenou novou strategii mateřské společnosti reagující na nepříznivé ekonomické prostředí.
Fabián dnes k těmto opatřením řek, že je považuje za nezbytná a dodal:„Zavírat oči před těžkostmi není typické pro havíře, koksaře, elektrikáře ani báňského záchranáře. A proto to neuděláme ani teď a nastavíme náš byznys tak, abychom se mohli za pár let podívat zpátky a říct si: v těžkých situacích se pozná síla - a my jsme ji ukázali!“
Jen škrtat nestačí
Škrty ale podle šéfa OKD rozhodně nejsou ultimátím řešením problémů . „Současná krize vykazuje zcela jiné parametry než ta předchozí v roce 2009, s kterou se bylo možné vypořádat jednorázovými úspornými opatřeními. Současný propad je hlubší,“ upozorňuje Ján Fabián.
Vážnost situace potvrzuje i měsíc starý výhled asociace Eurofer sdružující evropské oceláře, který počítá pro letošní rok s poklesem poptávky po evropské oceli o 3 procenta. Gordon Moffat, generální ředitel sdružení Eurofer, navíc v červnovém rozhovoru pro Wall Street Journal upozornil na pokračující významný převis nabídky. Ve vzduchu se podle něho vznáší nutnost zavřít v Evropě produkční kapacity o celkovém objemu produkce asi 20 milionů tun oceli ročně. Budoucí návrat produkce na předkrizovou úroveň šéf sdružení evropských ocelářů označil za nepravděpodobný.
„Přijmeme adekvátní opatření, která dále zefektivní důlní provozy, přizpůsobí jejich výkonnost současné nejisté situaci na trhu a zajistí stabilitu do dalšího období,“ slibuje Ján Fabián v dnešním prohlášení. Důležité je podle něho mít v současnosti na paměti především to, kam se musí společnost vydat, aby odolala tržním silám a následně mohla plánovat další rozvoj.
Podle šéfa OKD je nyní třeba detailně analyzovat celou strukturu podnikání společnosti. Naráží tak nejspíš na květnové oznámení mateřské společnosti , že plánuje prodej koksovny OKK a do konce roku chce provést zátěžové testy s cílem identifikovat jednotlivé doly, nebo sekce jednotlivých dolů, které by mohly být zastaveny nebo divestovány. Včera společnost dodala, že již vede dialog s potenciálními kupci a sbírá nabídky i pro důl Paskov. Konkurenční polský těžař (66 PLN, -3,82%) již dříve prozradil, že jej oslovilo také s žádostí o nabídku na odkup polského rozvojového projektu Debiensko.
Ján Fabián i přes 80% propad cen akcií v prvním pololetí letošního roku a ostré škrty ale věří v lepší zítřky. „Náš byznys je v první řadě o vytrvalosti a cykličnosti, tak vytrvejme. Kyvadlo cen se určitě časem navrátí do příznivějších poloh,“ uvedl dnes šéf OKD.
(Zdroj: OKD, , Bloomberg, PAP)