Jen několik hodin před dnešním zahájením dvoudenního zasedání Fedu, od něhož si trhy slibují signál o tom, zda a jak rychle se již americká centrální banka chystá utahovat svou extrémně uvolněnou měnovou politiku, ekonom Nouriel Roubini a známý americký politolog Ian Bremmer varují před nebezpečím tzv. exit strategie. To podle nich spočívá především v riziku finanční nestability.
Jednání Fedu zůstává ve středu pozornosti a rostou spekulace, že rétorika bude spíše holubičí. To by na akciové i dluhopisové trhy přineslo úlevu po několika slabých týdnech. Roubini a Bremmer ve své zprávě zveřejněné v časopisu Institutional Investor upozorňují, že stále slabá reálná ekonomika a trh práce si, s přihlédnutím k vysoké zadluženosti, žádají pomalé utahování měnové politiky. To ale zároveň představuje riziko tvorby bublin na úvěrových trzích a trzích aktiv, možná větších, než byly ty předchozí. „Víme, jak ten film skončil a je možné, že se dočkáme dalšího dílu,“ narážejí na období 2011 – 2004, kdy byly sazby příliš nízko a jejich zvyšování probíhalo údajně příliš pomalu.
Roubini a Bremmer, který působí jako prezident Eurasia Group, zabývající se výzkumem a poradenstvím globálních politických rizik, ve zprávě uvádějí, že politici, investoři i centrální banky se nechali uchlácholit vývojem na trzích a ignorují skutečná fundamentální rizika pro globální ekonomiku. To nás vede do éry „Nového abnormálu“ – „období, v němž je nutné zpochybňovat každý předpoklad trhu a moudrý investor je připraven na překvapení“.
Spory a zmatky na politické scéně za posledních pět let jsou výsledkem strukturálních omylů – finančních, hospodářských a politických, které nebyly zcela napraveny,“ a to navzdory bujarosti na finančních trzích, shrnují Roubini s Bremmerem. V důsledku toho, že se globální trhy podle nich soustředily v posledních letech na špatné rizikové faktory, je mnoho důvodu, proč lze očekávat další chaos na politické scéně, volatilitu na trzích a možná i další krizi s přihlédnutím k faktu, že měnové politiky „dospěly na rozcestí“.
„Za posledních pět let jsme se soustředili na finanční krizi – na fiscal cliff, na riziko rozpadu eurozóny nebo japonského dluhu. Realita je ale taková, že toto nejsou vážná strukturální rizika…,“ řekl Bremmer na CNBC. Je podle něj třeba zaměřit pozornost na reálné problémy spojené s ekonomickým vývojem a rozdílnost vnímání trhu a politiky optikou různých globálních lídrů. Nové riziko pak představují emerging markets, kde došlo ke zpomalení růstu a kde tamní vlády nejsou dostatečně rychlé v zavádění reforem.
(Zdroj: CNBC, AP)