Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blinder: Centrální banky nejsou neutrální a už se nikdy nevrátí tam, odkud vyšly

Blinder: Centrální banky nejsou neutrální a už se nikdy nevrátí tam, odkud vyšly

11.06.2013 13:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Jádrem dnešního centrálního bankovnictví je cílení inflace. Centrální banka může brát ohled i na další oblasti ekonomiky, v centru pozornosti jejího zájmu ale dnes stojí cenový vývoj. Už během krize ovšem došlo k určitému posunu od tohoto systému. Nebyl to však posun explicitní, ale skrytý. Důvody jsou evidentní. Pokud se rozpadá bankovní a finanční systém, není inflace to nejdůležitější. Dnes by tak podle některých návrhů měla centrální banka vedle cílení inflace sledovat a ovlivňovat i vývoj ve finančním systému. V rozhovoru pro VOX to uvedl Alan Blinder. Centrální banky by podle něho měly být neutrální, „je ale smutnou pravdou, že tomu tak většinou není“. Příkladem je podle něho utahování Fedu, které obvykle tvrdě dopadne na sektor bydlení a na automobilky. „Je toto neutrální? Domnívám se, že ne. Nejde ale o to, že by se Fed záměrně snažil poškodit tyto sektory. Jejich citlivost na sazby je prostě nejvyšší. Podobné je to i v jiných zemích.“

„Krize donutila centrální bankéře k tomu, aby se zaměřili i na oblasti, které byly dříve mimo oblast jejich činnosti. Lidé dnes používají hrozný výraz makroprudenční politika. Ta představuje průnik makroekonomické politiky a bankovní regulace a dohledu. Některé centrální banky se jí věnují, jiné téměř vůbec ne,“ uvedl Blinder. Tato politika získává na relevanci zejména během krizí, kdy je na jedné straně nutné korigovat nefunkční trhy a na druhé straně používat tradiční makroekonomické nástroje. Je tedy zapotřebí pracovat s výší povinných minimálních rezerv, omezovat finanční páku a podobné nástroje, které nejsou tradičními nástroji centrální banky. Zůstává tak otázkou, nakolik by tyto banky skutečně měly plnit i funkci dohledu a regulace. Již nyní existují velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a Blinder se domnívá, že řešení není univerzální. Je možné, že v zemích, kde již nyní centrální banky plní určitou regulační roli, bude nejlepší rozšířit jejich pole působnosti. Naopak v zemích, kde tuto roli plní jiné instituce, by se systém neměl měnit a nové nástroje by měly využívat právě tyto instituce a ne centrální banky.

Jak moc by měly centrální banky zmenšit své rozvahy? Podle ekonoma by neměly přistoupit k tomu, že by se ohledně velikosti svých rozvah vrátily na předkrizové úrovně. V současné době totiž centrální banky „potřebují mít ve svých rozvahách více aktiv“. Dojde tak pravděpodobně k tomu, že pokles velikosti rozvah nastane, ale ne na výchozí úrovně. Změnit se musí také způsob komunikace centrálních bank. Důvodem je to, že rozsah jejich činností je dnes mnohem širší, „některé nejsou intuitivní, některé jsou dosti složité“. Je tak nutné poskytovat mnohem více informací, než když centrální banka „pouze hýbala sazbami nahoru a dolů“. Centrální bankovnictví také v současnosti představuje téměř vždy globální téma. Mohli bychom tudíž tvrdit, že je třeba více vzájemné kooperace, problémem je ale to, jak k ní dospět. Obvykle se o to snažíme pouze během mimořádných situací, kdy jsou zájmy všech společné. Po uklidnění situace, kdy se zájmy jednotlivých zemí rozejdou, už kooperace nepokračuje, domnívá se ekonom.

Podle Blindera „rozhodně není doba na to, aby centrální banky přikročily k exitu“. Detaily týkající se toho, jak tento exit proběhne, se pak budou v jednotlivých zemích lišit. Zatímco všechny centrální banky budou chtít zmenšit své rozvahy, zvětšovaly je ale z rozdílných důvodů. V důsledku toho se pak strategie exitu budou také lišit a nedovedou centrální banky zpět do bodu, ze kterého před lety vycházely, uvedl Blinder. 

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  
16:43J&T Global Finance XV., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023
16:34J&T Global Finance XIII., s.r.o., zveřejňuje Výroční zprávu za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m