Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda USA čelí skandálu kvůli sběru osobních dat od telefonních firem a internetových gigantů jako Facebook nebo Yahoo

Vláda USA čelí skandálu kvůli sběru osobních dat od telefonních firem a internetových gigantů jako Facebook nebo Yahoo

07.06.2013 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) získávají přímo z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze později využít ke sledování lidí a jejich styků. Oznámil to ve čtvrtek americký list The Washington Post. Podle vládních zdrojů ale jde výhradně o kontrolu osob, které nejsou americkými občany a nežijí v USA. 

Existenci do té doby neznámého, přísně tajného protiteroristického programu, který nese kódové jméno PRISM, odhalil The Washington Post díky informacím od zpravodajského důstojníka, který chtěl upozornit na možný brutální útok vlády na privátní data. "Doslova mohou sledovat všechny vaše myšlenky tak, jak je vyťukáváte na klávesnici," řekl zdroj americkému listu. Fungování programu následně potvrdil i zdroj Reuters. Do programu jsou údajně zapojeny obří globální společnosti Microsoft (34,96 USD, 0,52%), Yahoo (26,21 USD, 1,79%), Google (864,64 USD, 0,57%), Facebook (22,97 USD, 0,31%), PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple (438,46 USD, -1,49%).  

Zpráva o programu PRISM se objevila krátce poté, co britský deník The Guardian informoval o tajném soudním příkazu nařizujícím telekomunikační společnosti Verizon (49,97 USD, 3,46%) zpřístupnit NSA údaje o telefonátech svých klientů. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy prohlásil, že sběr těchto dat je pod kontrolou ústavních orgánů a nenarušuje občanské svobody. Ministr spravedlnosti Eric Holder uvedl, že o aktivitě NSA byli plně informováni členové Kongresu. Podle opozičního kongresmana jde o běžnou praxi, která zmařila nejméně jeden teroristický útok. 

Vládní představitelé obhajovali sběr neveřejných informací jako důležitý nástroj při ochraně obyvatel před teroristickými útoky proti Spojeným státům. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest novinářům řekl, že zpravodajská činnost týkající se záznamů o hovorech podléhá přísné kontrole, je autorizována soudem a dohlíží na ni Kongres. Příkaz vztahující se ke sběru velkého množství dat "nedovoluje vládě odposlouchávat ničí telefonické rozhovory", uvedl Earnest.

List The Washington Post napsal, že NSA a FBI získávají ze serverů zvukové informace, videoklipy, fotografie, elektronickou poštu a další dokumenty a údaje, které se soustřeďují do databáze s biliony záznamů. Podle činitele americké vlády se ale shromažďují výhradně data o lidech, kteří nejsou občany USA a nežijí ve Spojených státech. Takto získané informace jsou údajně těmi nejcennějšími zpravodajskými poznatky, které pomáhají chránit USA před hrozbami všeho typu. 

Společnosti Google, Apple, Yahoo a Facebook na oznámení listu The Washington Post zareagovaly prohlášením, že na jejich centrální servery vláda "přímý přístup" nemá. Firma Google v prohlášení uvedla, že data svých uživatelů poskytuje americké vládě v souladu se zákonem. Žádný "postranní přístup" umožňující vládním úřadům kontrolovat osobní data uživatelů ale prý Google nezavedl. Podobné prohlášení vydala i společnost Facebook

Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007, ale během vlády prezidenta Baracka Obamy se "v násobcích" rozrostl. Informace získané touto cestou jsou údajně nejštědřejším zdrojem denního zpravodajství pro Bílý dům - jen během letoška odkazovaly zprávy pro prezidenta na PRISM ve 1477 případech. Microsoft se do programu údajně zapojil jako první v září 2007, Apple jako poslední v říjnu 2012.

(Zdroj: ČTK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč
12:05Volby ulevily akciím v Paříži a pomohly euru  
11:37Francouzské trhy se odráží ode dna, investoři sází na dohodu proti Le Penové
10:30Komentář: Tuzemský průmysl nadále klopýtá
9:07Rozbřesk: Česká koruna pod vnějším tlakem, ČNB jí jen tak nepomůže
8:46Výsledky francozských voleb trhy těší, Evropa zahájí nový týden pozitivně  
8:32Boeing převezme svého dodavatele Spirit AeroSystems za 4,7 miliardy USD
8:01Komentář Invesco: Smíšená ekonomická data vyvolávají otázky v USA i ve světě
30.06.2024
8:18Víkendář: Za půl roku se začne na akciích rotovat
29.06.2024
16:31Altman: V určitém časovém bodu, který nemusí být vzdálený několik desetiletí, se trhy probudí a fiskální situace se jim nebude líbit
8:13Víkendář: Příliš mnoho kreativity nyní při investicích škodí
28.06.2024
17:23Pokračující obliba pasivity a fáze peněz na chodnících
16:47Podpora pro akcie na konci týdne přišla ze strany makrodat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m