Aktualizováno Nenechte se rozhodit korekcí evropských akcií v minulém týdnu. Špatných zpráv a strachu už bylo tolik, že pomalý návrat důvěry požene burzy v Evropě rychle vzhůru. Zvláště pak banky… Tvrdí to alespoň analytická společnost Alphavalue specializující se na výzkum trendů na akciových trzích. Podobně optimističtí jsou nyní analytici při popisu vyhlídek čínského trhu, kde prý investory po sérii špatných zpráv z této druhé největší ekonomiky světa nyní čekají milá překvapení ve zbytku roku, která nenechají akciové trhy chladné.
„Očekáváme 20% růstový potenciál. Tento názor jsme razili před poklesem způsobeným korekcí v Japonsku a držíme se ho i nadále,“ uvedl včera Pierre-Yves Gauthier, jeden ze zakladatelů analytické firmy Alphavalue, k očekávanému vývoji širších evropských akciových indexů zahrnujících i země mimo eurozónu. Důvody své prognózy přitom spatřuje v poklesu nejistoty a snížení rizikových prémiích na evropských burzách. Evropské akciové indexy minulý týden předvedly první pád po více než měsíci, a to rovnou o 3 procenta, když trhy vystrašil propad překoupeného indexu Nikkei 225.
Burzy v Evropě už podle Gauthiera trpěly dost a nyní se mince obrátila, což prospěje zvláště některým sektorům. „Když zde mluvíme o návratu důvěry, je to samozřejmě dobře především pro banky,“ označil bez váhání svého favorita mezi sektory. „Banky odkládaly oživení svého hospodaření po tři roky… a my se spoléháme na to, že v letošním roce již konečně budeme svědky vzedmutí jejich ziskovosti ode dna,“ uvedl člen představenstva Alphavalue.
Sám ale přiznává, že analytici včetně společnosti, kterou zastupuje, dosud počítali se zhoršováním výsledků bank ještě po další dva až tři roky. „To je celkem změna… pokud letošek zakončí se silnou rozvahou a jejich výsledky půjdou nahoru, je to jasné doporučení „koupit“,“ shrnul Gauthier svůj názor na evropské banky.
Na přeorientaci na cyklické akciové tituly, které těží z růstu hrubého domácího produktu, je však podle Alphavalue ještě brzy. Další zajímavé investiční příležitosti ale mohou prý nabízet například telekomunikace. „Visí zde sice stále dost otazníků nad obchodním modelem, ale minimálně dividendy jsou po snižováních v loňském roce nyní bezpečné,“ dodal Pierre-Yves Gauthier při svém včerejším vystoupení na CNBC.
Čínská burza do konce roku ze ztrát do velkých zisků?
Čínským akciovým trhům se od začátku roku moc nedaří, když investory vystrašila další a další potvrzení zpomalení tamní ekonomiky a Peking namísto hlubokých reforem nabízel spíše záplaty v podobě fiskální a monetární stimulace. Index MSCI China tak za letošní rok již přišel skoro o 4 procenta své hodnoty.
Podle aktuální analýzy se nyní investoři příliš soustředí na tempo ekonomických reforem a opomíjejí pozitivní dopady vládních stimulů na pozvolnou přeměnu čínské ekonomiky, která přesouvá těžiště svého výkonu – omezuje závislost na vývozech a investicích a posiluje roli domácí spotřeby.
„V následujících měsících očekáváme zesílení přílivu zpráv o reformách, kterými čínská ekonomika prochází, a očekáváme prostor pro jejich pozitivní odraz v tržním ocenění čínských akcií směrem ke konci letošního roku,“ píše v nové analýze Helen Zhu a do konce roku slibuje 14% zisky indexu MSCI China proti současným úrovním.
Bývalý čínský prezident Chu Ťin-tchao již před půl rokem na 18. sjezdu komunistické strany při svém posledním klíčovém projevu o dalším směřování země řekl, že by Čína dále měla posílit své inovační schopnosti, pokračovat v urbanizaci a podpoře domácí poptávky. Nestátní firmy by navíc podle něho měly mít „rovný přístup k výrobním faktorům“. Celkově pak vytyčil za cíl pro nové vedení země zdvojnásobit do roku 2020 čínský hrubý domácí produkt přepočtený na hlavu.
Úskalím čínské ekonomiky je podle analytičky GS ale bublina, kterou na trzích nafouklo rychlé tisknutí peněz. Otazníky také visí nad sílou šedé ekonomiky. „Podle našeho průzkumu, který jsme provedli letos v únoru při makroekonomické konferenci v Hongkongu, by 87 procent respondentů uvítalo především silné reformy, a to i za cenu poklesu čínského hrubého domácího produktu,“ uvedla Helen Zhu z Goldman Sachs.
(Zdroj: , Alphavalue, CNBC, Bloomberg)