Aktualizováno Společnost Litvínovská uhelná ve čtvrtek podala žádost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o povolení koupě Elektrárny Chvaletice. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Na koupi elektrárny se Litvínovská uhelná minulý měsíc dohodla se společností a má za ni zaplatit 4,12 miliardy korun.
Při sloučení podniků, jejichž obrat přesahuje u každého 250 milionů korun a v souhrnu 1,5 miliardy korun, musí vždy fúzi nejprve projednat antimonopolní úřad. ÚOHS standardně rozhoduje o fúzích ve lhůtě jednoho měsíce od podání návrhu. Lhůtu ale v obtížnějších případech může prodloužit na pětiměsíční.
Majitelé Litvínovské uhelné (LUAS) Jan Dienstl a Tomáš Fohler jsou podle společného tiskového prohlášení přesvědčeni, že úřad jejich žádosti vyhoví. "Transakce, kterou ČEZ a LUAS uzavírají, nebude mít negativní vliv na hospodářskou soutěž na žádném z dotčených trhů. Právě naopak. Znamená vstup opravdové nezávislé konkurence na trh výroby elektřiny a omezení dominantního postavení ČEZ," uvedl Dienstl.
LUAS v tiskovém prohlášení dále uvedla, že na tuzemském trhu s hnědým uhlím má podíl deset až 15 procent. Vzhledem k tomu, že je na trhu pět významných hráčů, je podle LUAS zajištěno dostatečně konkurenční prostředí.
Nový majitel Chvaletic chce elektrárnu dlouhodobě provozovat. ČEZ přitom plánoval její uzavření v roce 2015. LUAS navíc uvedla, že bude mít motivaci vyrábět více energie, což by podle firmy mělo napomáhat ke zlevnění elektřiny na trhu.
Slib prodeje jedné z elektráren o výkonu 800 až 1000 megawattů měl od začátku zmírnit obavy Evropské komise z dominantního postavení ČEZ na českém trhu. Brusel dokonce zahájil v roce 2009 vyšetřování ČEZ z obav, že blokuje vstup konkurence na trh. Požadavek na prodej buď elektrárny Počerady, Chvaletice, nebo Mělník II spolu s elektrárnou Tisová ovšem český energetický gigant splnil, komise tak může šetření ukončit.
"Odprodání významné výrobní kapacity umožní, aby na český trh s elektrickou energií vstoupil nový aktér a konkuroval ČEZ. To prospěje všem spotřebitelům elektřiny," uvedl ve středu komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Rozhodnutí komise znamená, že ČEZ od ní nedostane pokutu, která by mohla dosáhnout až deseti procent firemních tržeb.
Almunia vymezil ve středečním vystoupení před novináři ČEZ podmínku, že na trh s energií musí vstoupit nová společnost. O koupi chvaletické elektrárny se přitom ještě ucházel Energetický a průmyslový holding (EPH), který ovšem již na trhu delší dobu působí a se svojí nabídkou neuspěl. Nabídl navíc nižší cenu než Litvínovská uhelná. Ta je novou společností, vznikla vyčleněním ze skupiny Czech Coal.
Litvínovské uhelné patří severočeský důl ČSA, ze kterého už v minulosti pocházela část uhlí pro Chvaletice. Společnost zdůrazňuje, že akvizicí Chvaletic nebude omezen žádný z jejích zákazníků a že LUAS dostojí všem svým smluvním závazkům na dodávky uhlí.