Již desátý měsíc stojí před meziroční změnou průmyslové výroby záporné znaménko. V únoru objem produkce klesl o 5,7 procenta. Nicméně letošní únor měl o jeden pracovní den méně a bez této skutečnosti by pokles činil pouze 1,6 procenta. Bohužel náznaky obratu k lepšímu se stále neobjevují. Objem nových zakázek nadále klesá a indikátor důvěry ČSÚ, stejně jako index nákupních manažerů, zůstává v teritoriu recese.
Celkové průmyslové statistiky tíží především to, že se nedaří třem klíčovým odvětvím: produkce automobilového průmyslu meziročně klesla o 10,4 procenta, hutě hlásí propad výroby kovů o 12,2 procenta, výroba elektroniky a výpočetní techniky se snížila dokonce o 15,7 procenta. Slabá kondice domácí ekonomiky se projevuje ve spotřebě elektřiny. Ta se podle dat ERÚ v únoru meziročně snížila o 9,8 procenta, s čímž koresponduje v průmyslových statistikách pokles výroba a rozvodu elektřiny, plynu a vody o 9,7 procenta.
Pokles produkce a tržeb nutí firmy k úsporným opatřením. Zaměstnanost kvůli tomu meziročně klesla o 1,4 procenta, průměrná mzda klesla o 0,1 procenta, reálně dokonce o 1,9 procenta. Z těchto dat lze mimo jiné usuzovat na pokračující slabost spotřebitelské poptávky.
Bohužel vyhlídky do dalších měsíců nejsou příliš povzbudivé. Celkový objem nových zakázek klesl o 10,2 procenta, přičemž domácí zakázky propadly o 12 procent, exportní objednávky se snížily o 9,2 procenta. Ani „měkké“ indikátory nepřináší optimismus: indikátor důvěry v průmyslu počítaný ČSÚ v březnu stagnoval na minus 8 bodech, index nákupních manažerů se opět snížil na 49,1 bodu a zůstává pod 50bodovou hranicí mezi recesí a růstem.
V letošním roce by měla průmyslová produkce podle aktuální prognózy klesnout o 0,5 procenta.